10 Aralık 2014

Her bin çocuktan 4’ünün sorunu bir

ile admin

Türkiye’de yılda 120 bin tane işitme cihazı satıldığını aktaran Göksu, “Türkiye’de bu zamana kadar da toplam 2 bin 500 hastada biyonik kulak uygulandı” dedi.

Bebeklerde doğum sonrası taramanın önemine değinen Göksu “Her sağlıklı bin doğumun yaklaşık 3.7’sinde işitme sorunu yaşanıyor.

ANTİBİYOTİK BOZABİLİR

Ülkemizde yapılan doğumların yaklaşık olarak yüzde 60’ı taranıyor. Avrupa standartına yakın bir tarama yüzdemiz var” dedi. Kullanılan bazı ilaçların da duyma problemine neden olabileceğini belirten Göksu şu bilgileri verdi:

“Bazı antibiyotikler, ağrı kesiciler ve idrar söktürücü ilaçlar iç kulağın yapısını bozuyor. Bu nedenle sonradan işitme kaybı yaşanabiliyor.

Bunların ilk nedeni ilaçlar ve oto immün denilen ön bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılık sonucu gelişen hastalıklar. Özellikle kırsal alanda doğanda ailecek geç konuşur diye önemsenmiyor. Yeni doğanda işitme taraması yapılmalı.

İşitme kayıpları olanlarda otistik kişilik gelişir. İçine kapanıklık, tek başına yaşama, bir ortamda konuşulanların yarısını anlamayacağım komik duruma düşeceğim diye insan kendini kapatır.

Kendi kabuğuna çekilir. Aileler bu nedenle çocuklarıyla yakından ilgilenmeli.”