10 Aralık 2014

Helikopter anneler çocuğa zararlı

ile admin

Kökeninde kaygı barındıran davranışları tekrarlayan ebeveynlere helikopter anne deniyor ve kaygının çeşidi, boyutu ve şiddeti de anneden anneye değişiyor. Aile Psikolojik Danışmanlık&Eğitim Merkezi’nden Psikolog Nesteren Gazioğlu, helikopter anneler hakkında Kırmızı dergisine konuştu.
Helikopter anneler, yukarıdan olayları takip eder ancak sürekli olarak ben buradayım mesajını verir. Çocuk da izlendiğini ve takip edildiğini bildiği için gerçek benliğini ortaya koyamaz.

ERGENLİKTE MÜCADELEYE BAŞLAR
Bazen anne olmadan önce başka alanlarda beliren kontrolcülük duygusu alan değiştirip çocuğa odaklanabilir. İş hayatında idealist bir ebeveyn, çocuğu için idealist bir yaşam planlayabilir. Ya da bazı kaygılar, çocuk üzerinden kendisini gösterebilir.
Zor çocuk sahibi olmak, doğumda sıkıntı yaşamak gibi deneyimleri olan bazı ailelerin çocukları konusunda hassas olmaları sık rastlanılan bir olgudur.
Ergenlik dönemine gelen çocuk bir birey olduğunu göstermek için mücadeleye başlar. Ve izlendiğini bildiği için sahte bir kişilik sunar.
Ebeveynler, “Beni bu kadar endişelendiren ne?” diye kendilerine sormalıdır. Böylece çocuklarıyla ilişkileri çok daha kuvvetli olur.
Çocuklarının etrafına görünmez bir kalkan oluşturmaya çabalayan, şiddetli kaygı ve müdahale etme duygusu yaşayan kişiler mutlaka bir uzmanla görüşüp yardım almalıdır.

VARLIĞINIZI HİSSETTİRMEYİN
Helikopter ebeveyn yerine denizaltı ebeveyn olmayı tercih edin. Varlığınızı sürekli hissettirmeden, çocuğunuzu kontrol edebilirsiniz. Bir denizaltı gibi sessiz ve çocuğunuzun yaşam alanına saygı duyarak ona yaşam yolculuğunda eşlik edebilir, gerektiği ve size ihtiyaç duyduğu zamanlarda da su yüzeyine çıkarak ona destek olabilirsiniz. Çocuklar için sınır ve kurallar gereklidir ancak birey olmaları için özgürlük de gereklidir. Temel sınırları belirleyip çocuğunuzu özgür bırakmayı deneyin.