10 Aralık 2014

Hastanelerden randevu çığlığı

ile admin

Merkezi sistemden randevu alan hastaların yarısı doktora gelmiyor. Gelmeyen her hasta ihtiyaç sahibi bir başkasının önüne geçiyor.

MERKEZİ Hastane Randevu Alma Sistemi (MHRS) üzerinden alınan muayene için gün alan hastaların yarısının randevuya gelmediği öğrenildi. Sağlık Bakanlığı hastanelerinin birleştirilerek Kamu Hastaneleri Birliği Kurumu çatısı altında bir araya getirilmesiyle oluşturulan yeni yapılanmada ilk 6 ay geride bırakıldı. Kartal, Pendik, Maltepe bölgesinde yer alan ve bünyesinde çok sayıda hastaya hizmet veren kurumları barındıran, Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Cenel Sekreteri Dr. Tuncay Palteki ve 13 hastanenin başhekim ve hastane yöneticileriyle birlikte düzenlenen basın toplantısında geçen 6 aylık süreç masaya yatırıldı.

Gelmeyecekler randevuyu iptal etmeli

Genel Sekreter Dr. Tuncay Palteki, İstanbul Anadolu yakasının sadece şehir için değil tüm Türkiye’den gelen hastalara hizmet veren yoğun bir bölge olduğuna dikkat çekti ve “Birliğimize bağlı biri ağız ve diş hastanesi, biri de Marmara Tıp Fakültesi Afiliasyon Hastanesi olmak üzere 13 hastane bulunuyor. Bunlar arasında kadın doğum, meslek hastalıkları, ceza infaz gibi dal hastaneleri de yer alıyor. İlk 6 aya baktığımızda Merkezi Hastane Randevu Alma Sistemi (MHRS) üzerinden sadece bizim bölgemiz için 450-500 bine yakın hasta randevu almış ancak bunların sadece yüzde 54’ü, yani 220 bin 559 tanesi randevusuna gelmiş. Buradan halkımızı uyarmak istiyorum; gelmeyecekleri randevularım sisteme girip iptal etsinler ki başka hastaların hakkım gaspetmesinler. Böylece biz de daha çok hastaya hizmet verebilelim” dedi.

Star Gazete