22 Ocak 2016

Hastanelerde yatak kapatmaya varacak boyutlarda hemşire açığı yaşanıyor

ile admin

Üniversite hastanelerinde kadro yetersizliğinden dolayı yaşanan ‘hemşire krizi’ devlet hastanelerinde de etkisini hissettirmeye başladı. Türkiye’de 20 binden fazla hemşire açığının olduğunu söyleyen Sağlık Sen İzmir Şubesi Başkanı Ekrem Özdemir, “Üniversite hastanelerinde hemşire ve asistan eksikliğinden dolayı yaşanan yatak kapatma olayları, eğer önlem alınmazsa eğitim araştırma ve devlet hastanelerine de sıçrayabilir” diye konuştu.

Dokuz Eylül ve Ege Üniversitesi hastanelerinde her geçen gün derinleşen hemşire kirizi, bu kez devlet hastanelerinde tehlike çanları çalmasına neden oldu. Sağlık Bakanlığı yılda en fazla 10 bin sağlık personeli atarken, bunların 3 binini hemşireler oluşturdu. Ülke genelinde faaliyet gösteren hastane sayısı dikkate alındığında hastane başına atanan hemşire sayısı ortalama üç olarak belirlendi.

Bakanlık harekete geçmeli

Sağlık Sen İzmir Şubesi Başkanı Ekrem Özdemir, Sağlık Bakanlığı’nın Maliye Bakanlığı’ndan kadro alamadığı için hemşire kadrosuna çok az atama yaptığını belirterek, “Birilerinin yaşanan sıkıntıyı Maliye Bakanlığı’na anlatması gerekiyor. Hemşire yetersizliğinden dolayı birçok hastane yatak kapasitesini artıramıyor. Bunun bir üst evresi de üniversite hastanelerinde gördüğümüz yatak kapatma olayları oluyor. Sonuçta burada sağlık çalışanı ile vatandaş mağdur olmaya başlıyor. Hemşire krizinde mutlaka bir önlem alınmalı” diye konuştu.

Normal şartlar altında her 2 hastaya bir hemşirenin bakması gerektiğini söyleyen Ekrem Özdemir, “Ancak ne yazık ki 4-5 hastaya bir hemşire düşebiliyor. Yapılan bu işten de verim beklemek mümkün değil. Oysa hemşirelerin sağlık sektöründe önemli bir rolü ve sorumluluğu var. Aynı zamanda hemşireler çok yoğun şartlarda çalıştıkları için buldukları ilk fırsatta özel hastanelere geçiş yapmaya çalışıyor. Bu sorunun bir an önce önüne geçilecek adımlar atılmak zorunda” dedi.