9 Ocak 2015

Hastanede ‘Tam Gün’ kavgası

ile admin

Tam Gün Yasasının iptaliyle muayenehanesi bulunan hekimler, hastadan muayene ücretini aldıktan sonra üniversite hastanesine yönlendirip, aynı hastadan burada da performans adı altında ek ödeme alıyor. Kararla birlikte muayenehanesi bulunan öğretim üyelerinin de hastanenin döner sermayesinden pay almaya başlaması tam gün çalışan meslektaşlarının tepkisine yol açıyor.

Mahkeme kararıyla mesleğini serbest icra eden öğretim üyelerine performans ödemesinin önünün açıldığını belirten Gazi Üniversitesi Başhekimi Prof. Dr. Kadriye Altok, “Yasal boşluklar sebebiyle üniversite hastanelerinde muayenehane sahibi hekimler, tam zamanlı öğretim üyeleri ile aynı maaşı alır duruma geldi. Tam gün düzenlemesinden önce üniversite hastanelerindeki muayenehane sahibi hekimler tam zamanlı öğretim üyelerinden daha düşük maaş alıyor, performans olarak tanımlanan döner sermayeden de yararlanamıyordu. Kararın ardından muayenehanesi bulunan hekimler, muayenehanesinde hastadan özel muayene ücretini aldıktan sonra, hastayı üniversite hastanesine yönlendirip, aynı hastadan burada da performans adı altında ek ödeme alıyor. Hatta bazen hiç gelmeyenlerin bile tam zamanlı öğretim üyeleri gibi aynı oranda gelir elde ediyor” dedi.

Altok, ‘Muayenehaneler kapanırsa üniversite hastanelerinde hoca kalmaz’ iddialarının ise doğruyu yansıtmadığını belirterek, hastanelerin hizmet kalitesinde herhangi bir eksiklik olmayacağını söyledi.