17 Temmuz 2019

Hamilelikte (Gebelik) Cinsel Süreç

ile admin

Cinsellik mutlu beraberlikler için çok önemlidir. Açlık, susuzluk, korunma iç güdüleri gibi cinsellikle hayatı devam ettirmek için gereklidir. Hamilelik döneminde cinsel ilişki çiftler arasında hep merak edilen konular arasındadır.

Bastırılmış konular olması sebebi ile doktora sorulmasından bile çekinilen konulardan olması sebebi ile insanlar gizli gizli araştırmalar yaparak öğrenme çabasındadırlar. Gebelikte cinsel yaşam dikkat edilmesi gereken durumları da beraberinde getirmektedir. Gebelikte herhangi bir problem olmadı sürece gebelikte cinsel hayat tamamen serbesttir.

GEBELİKTE CİNSEL YAŞAM İÇİN DOKTORUNUZA DANIŞIN!

Hormonların değişmesi ile birlikte özellikle gebelik zamanında kadınların cinsellik isteği daha da artmaktadır. Bebeğin zarara uğramasından korkarak cinsellikten uzak durmaya çalışan anne adayları eşlerinin de mutsuz olmalarına sebep olmaktadır. Gebelik sırasında da mutlu cinsel hayat yaşamak için mutlaka uzman doktor ile sorularınızı ve sorunlarını paylaşmanız gerekmektedir.

GEBELİKTE BAYANLARDA CİNSEL İSTEKSİZLİK ARTAR

Düşük tehlikesi varlığı yoksa eğer cinsel ilişki yaşamada herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Büyüyen karnın cinsel birlikteliğe olumsuz etkisi nedeni ile kadınlarda cinsel isteksizlikler de görülebilmektedir. Erkeğin cinsel organın bebek ile temas kurması mümkün değildir, bu nedenle gebelik sırasında cinsel beraberlik yaşamanın bir sakıncası bulunmamaktadır.

Cinsel yaşam hayatın her evresinde olmazsa olmaz olduğu gibi gebelik döneminde de en büyük ihtiyaçtır. Özellikle anne adaylarının libidosu yükselişe geçtiği için cinsel istek gebelik sürecinde daha da artıyor. İstek ne kadar artmış olsa da hamilelikte cinsel ilişki anne baba adaylarının korktuğu durum haline dönüşüyor. Korkunun sebebi ilişki esnasında anne karnındaki bebeğin zarar görecek olmasıdır. Hamileliğin sağlıklı ilerlediği durumlarda rahim kalın bir duvara sahip olduğu için bebek korunur ve zarar görme ihtimali söz konusu olmaz.

Sağlıklı ilerleyen hamileliklerin olduğu gibi sorunlu ilerleyen hamilelikler de mevcuttur. Bu tür gebeliklerde mutlaka doktora danışılması tavsiye edilir. Gebelikte cinsel ilişki mümkün tabi ki yanlış hareketlerde bulunmamak kaydıyla. Anne adayının zorlanmaması ve karnına baskıdan kaçınılmalıdır. Hamilelik sürecinde erken doğum tehlikesi, düşük riski, kanama veya enfeksiyon görüldüğü hallerde ilişkiye kısıtlamalar getirilmelidir. Bu tarz sıkıntılarınız yoksa doktorunuz erken doğum tehlikesi görmüyorsa ilişkiye girmeye devam edilebilir. Hamilelikte ilişki esnasında rahim de oluşan kasılmalar artar ve bu durum sizleri korkutmamalıdır. Bir diğer hususta oluşabilecek enfeksiyonları engellemek amaçlı prezervatif kullanmaktır. Krem veya losyon kayganlaştırma amaçlı olsa dahi tercih edilmemelidir. İlişki esnasında ya da sonrasında kanama olursa doktora gidilmelidir. Bu önlemler anne karnındaki bebeğin zarar görmemesi açısındandır.

 Hamilelikte Cinsel Yaşam Pozisyonları

Hem bebek hem de anne sağlığını tehlikeye atmamak adına dikkatli olunmalı ve belli pozisyonları kullanarak cinsel yaşamımızı sürdürmeliyiz. Bunun için uygun olan pozisyonlara örnek vermek gerekirse yan yatılarak erkeğin arkada olduğu pozisyon hem annenin hem de bebeğin rahatı için en sık kullanılanıdır. Sık kullanılan pozisyonlardan bir diğeri ise kadının üstte olduğu pozisyondur. Bu şekilde hem anne hem de bebek rahat edecektir, anne karnına baskı uygulanmamış olunur. İsteklerimizi karşılayacağız derken içimizde bir canlı taşıdığımızı unutmayalım. Aklımıza takılan sorularda ya da en ufak sorunlarda doktorumuza başvurmayı unutmayalım.

İnsanlar hayatlarında acıkma, susama, uyuma gibi temel ihtiyaçlarının yanı sıra cinsellik içgüdüsüne de karşılamak isterler. Cinsel içgüdü libido denen enerjinin devreye girmesiyle meydana gelir.

 Peki, Bu İstek Gebelikte Nasıl Olmalı?

Gebelikte bu durum bebeğin gelişimiyle alakalı olarak ilerlemektedir. Ne şekilde olacağından çok hangi kısıtlayıcı durumlarda devam edilmemesi daha çok merak edilen husustur. Gebelikte annenin libidosun azalacağı gibi artması da söz konusudur. Cinsel yaşama Gebelikte elbette devam edilebilir fakat bunun için uygun dönem ve uygun pozisyonlar seçilmelidir. Bazı anne adayları bu durumla ilgili sorularını doktorlarıyla paylaşırken çekiniyorlar. Pek tabi de haklılar. Fakat birtakım soruları sormaktan çekinmekteyse yanlışların da yapılmamasına dikkat edilmelidir.

 Hamilelikte Cinsel Yaşam Ne Zaman Biter?

Gebelikte hangi durumlarda cinsel yaşamın biteceğinden çok ne zaman biteceği en sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Peki, cinsel yaşama ne zaman son verilmeli? Erken doğum tehlikesi yaşamayan, doğum kanalında açılma olmayan, kasılmaları olmayan ve kanaması bulunmayan anne adayları gebeliklerinin 37. haftasına kadar cinsel yaşamlarına devam edebilirler. Tabiki bu süre herhangi bir sorunu bulunmayan ve doktorları tarafından cinsel yaşamı sonlandırılmamış anne adaylarımız için geçerli. Ve son olarak şunu unutmamalıyız; cinsel yaşam doğamızın bir gerçeği ve bu tarz soruları doktorlarımızla paylaşmalıyız. Çünkü bizleri en iyi şekilde yönlendirecek olanlar doktorlarımız.

Evlilikte cinsel yaşam hem kadınlar hem de erkekler için çok önemlidir. Evlilikte cinsel yaşamı canlandırmak konusuna gelirsek yaşamınız çok sıkıcıysa hayatınızı gelin seks ile renklendirmeyi deneyin. Küçük mutluluklar ile mutlu olmayı deneyin. Evlilikte cinsel hayat çok faydalıdır.

Cinsel Hayatınızı Renklendirin!

Cinsel hayatınızı renklendirmek için size birtakım öneriler vereceğiz. Eşinizle saklanma oyunları oynayabilirsiniz. Yani eşinizi otele davet edebilirsiniz. Bir başka öneride seksi jartiyer giysisidir. Akşam yemeği için dışarıdan hazır yemekler alın. Eşiniz eve gelmeden jartiyer kıyafetini üzerinize giyin. Eşiniz ile yemekte baş başa olun. Mumlar yakın ve yatak odasında mum ile süsleyin.

Evlilik Farklı Fanteziler Deneyin!

Eşiniz ile banyoda seksi hiç denemediyseniz banyoda seks yaparak değişik fanteziler yaratabilirsiniz. Hem daha ilginç ve hem daha eğlenceli olmaktadır. Hem siz hem de eşiniz bu durumdan çok keyif alacaklardır. Eşiniz ile düzenli seks yaptığınız zaman sağlığınıza çok faydası vardır. Düzenli bir seks stresten uzaklaştırır ve genç kalabileceksiniz. Ateşli bir seks için evin her ortamını değerlendirin. Ateşli bir seks için öncelikle severek, zevk ala, ala sevişmelisiniz.