10 Aralık 2014

Hamilelikte beslenmenin önemi

ile admin

Kalıtımın yeni boyutu epigenetik anne karnındaki etkileri araştırıyor.

Anne adaylarının hamilelik sırasında beslenmesinin, bebeklerinin DNA’sında önemli değişiklikler oluşturuyor. Bahçeci Sağlık Grubu’ndan Dr.Murat Berksoy, bebeklerinin uzun vadeli sağlık durumunda etkili olduğu için annelerin beslenme tavsiyelerini dikkatle izlemesi gerektiğinin altını çizerken, genlerimizi değiştiremesek bile, yaşam tarzımızın genlerimizi etkileyebildiğine dikkat çekiyor. Dr. Berksoy, genlerin kendilerinde değişiklik olmadan, fonksiyonlarını değiştirebilen kalıtımsal değişimlere dikkat çekti.

Epigenetik, bebeğin anne karnındaki çevresel ortamının dünyaya geldikten sonraki sağlığına etkisi olarak tanımlanıyor. Uzmanların teorisine göre, anne karnında gelişimini sürdüren bebek, dünyaya geldiğinde karşılaşacağı ortama hazırlıklı olmaya çalışıyor ve DNA’sında buna göre değişiklikler oluyor. Buna, epigenetik değişimdeniyor. Bu alana eğilen uzmanlar ise çevre ile genlerin nasıl bir etkileşim içinde olduğunu anlamaya çalışıyor.

Dr. Murat Berksoy bu araştırmaların, epigenetik değişimlerin kısmen de olsa yaşamın ilk dönemleri ile daha sonraki hastalıklar arasında bağlantı oluşturduğuna ilişkin önemli kanıtlar sunduğunu söylerken, bunun kadınların gelecek nesillerin sağlığını iyileştirebilmek için beslenme konusunda daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu gösterdiği görüşünde.

TANSİYON, KALP, ŞEKER

Anne baba adayları için D vitamini, iyot, Omega 3, B12 vitamini, folik asit, A vitamini ve demir eksikliklerinin giderilmesi büyük önemtaşıyor. Yanlış beslenme, ağırmetaller, kimyasal ve biyolojik toksinleremaruz kalan anne karnında bebeğin, doğduktan sonra erişkin dönemde bu olumsuz çevresel koşullardan etkilenerek tansiyon, şeker, kalp damar hastalığı, zeka geriliği gibi sorunlar yaşamasına da yol açabiliyor.

Doğmadan tanışıyor

Anne karnında iken, annenin aldığı besinler ve algıladığı sesler gibi diğer etkenler bebeğin hayatında alzheimer, kalp, şeker, kısırlık gibi hastalılıklara sebep olabiliyor. Hamileyken yetersiz düzeyde karbonhidrat tüketmek, bebeğin genlerinde bazı unsurların değişmesine yol açıyor. Bu değişikliklerin görüldüğü bebekler, yaşamlarının ileriki aşamalarında daha çok kilo alıyor. Çocuğunun kilo alma riskini artırıyor ve ileride şişmanlık, şeker hastalığı gibi risklerle karşılaşabiliyor.

Bu risklere dikkat!

Anne hamile iken çok kırmızı et tüketirse, bebek erkek ise, bu gelecekte spermsayısını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu nedenle Dr. Berksoy hamile kadınların beslenme ve yaşamtarzları konusunda daha çok bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Bebekler anne karnında 30. hafta itibariyle duymaya başlıyor. Anne 30. haftadan sonra klasikmüzik dinlerken eğer rahatsız oluyorsa, bebek doğduktan sonra klasikmüzik duyduğunda huysuzlandığı gözlemleniyor. Dr. Berksoy, çevresel kimyasal kirleticilerin de çocuklarda işitme ve konuşma bozukluklarına, eğitimde başarısızlığa neden olduğunu vurguluyor.

Serda KIVILCIM