10 Aralık 2014

Hamile kadınlar grip aşısı olabilir

ile admin

Havaların soğumasıyla birlikte grip sezonu da açıldı. Özellikle anne adayları bu dönemde çok daha dikkatli olmalı. Uzmanlar grip aşısı olma konusunda özellikle anne adaylarını uyarıyor

Havaların soğumaya başlaması ve gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farklılıkları; gribi de beraberinde getiriyor. Açılan grip sezonu da en çok anne adaylarını tedirgin ediyor. Hamilelik tek başına gribe yakalanmak için bir risk değildir. Ama hamile bir kadın, gribe yakalandığında komplikasyon görülme riski artmaktadır. Hamilelik, kişinin bağışıklık siteminin yanı sıra dolaşım ve solunum sisteminde de değişikliklere neden olduğu için; komplikasyonlar açısından riske neden olabilir.

CANLI VİRÜS İÇERMEZ
Özellikle hamileliğin son dönemlerinde gribe yakalanan kadınlarda yan etki görülme riski artmaktadır.
1998 yılında yapılan bir araştırmada, hamile kadınların grip nedeniyle hastaneye yatırılarak tedavi edilme riski; hamile olmayanlara göre daha fazladır.
Hamilelik sırasında kalp atışı hızında, kalbin pompaladığı kan miktarında, oksijen tüketiminde, akciğer kapasitesinde ve bağışıklık sisteminde ortaya çıkan fizyolojik değişiklikler, gribe bağlı yan etki olasılığını artırmaktadır.
Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi, grip sezonunda tüm hamile kadınların grip aşısı olmalarını önermektedir. Amerika’daki diğer bilimsel dernekler de bu öneriyi desteklemektedir.
Grip aşısı canlı virüs içermediğinden dolayı gebelikte kullanımının herhangi bir sakıncası yoktur. İki bin hamile kadın üzerinde yapılan araştırmada aşının ne anne adayı ne de bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı gösterilmiştir.
Grip aşısı gebeliğin her döneminde güvenli olmakla birlikte, ilk 3 ayda ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Bu nedenle; pek çok doktor, aşıyı bu dönemin sonunda yaptırmayı uygun görür. Yine ilk 3 ayda düşük olma olasılığı fazla olduğundan bu dönem atlatıldıktan sonra aşının yapılması daha uygundur. Aşı emziren annelerde de güvenle yapılabilir. (Anne Bebek dergisi)

BİLİNMESİ GEREKENLER
Grip aşısı, aşının içinde bulunan maddelere ve özellikle yumurtaya karşı alerjisi olanlara yapılamaz.
Grip aşısı için en uygun dönem Ekim ve Kasım aylarıdır. Ancak bu aylarda hamileliklerinin ilk 3 ayını yaşayanlarda aşı ertelenebilir.
Grip aşısı, canlı virüs içermediği için hastalığa neden olmaz. Aşı sonrası ortaya çıkan grip, tamamen rastlantısal bir durumdur.
Ateş, halsizlik, kas ağrısı gibi belirtiler, özellikle ilk kez aşı olanlarda, 6-12 saat sonra ortaya çıkabilir ve genelde 1-2 günde kaybolur. Nadiren alerjik reaksiyon ve ciddi alerjik reaksiyon gelişebilir.