10 Aralık 2014

Hamburger ekmeği çikolatadan daha tehlikeli!

ile admin

Fast food sektöründe kullanılan bu ekmekler dişlere yapışıp kalıyor ve çürümeyi hızlandırıyor.

Beslenme alışkanlıklarının değişmesi, yeni sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Özellikle çocuklardan dişleri çürüttüğü gerekçesiyle uzak tutulmaya çalışan çikolata ve şekerden daha zararlı gıdalar ise göz ardı ediliyor. Antalya Diş Hekimleri Odası Başkanı Caner Güleç, tüketimi hızla artan hamburger ekmeğinin dişlere çikolata ve şekerden daha fazla zararlı olduğunu söyledi.

DİŞLERE YAPIŞIP ÇIKMIYOR

Güleç, son yıllarda her yerde karşımıza çıkan hazır yiyeceklerin diş sağlığı için hiç de faydalı olmadığına dikkat çekti. Güleç, bu yiyeceklerin yapımında kullanılan hamburger ekmeğinin yapısından dolayı dişlere daha fazla yapıştığını, bu nedenle zararlımikroorganizmaların çürümeye neden olduğunu kaydetti.

AĞIZ ÇALKALANMALI

Hamburger ekmeğinin ağızda özellikle diş ve diş aralarında çok daha fazla gıda artığı birikimine neden olduğunu söyleyen Güleç, “Şu an için şeker ve çikolata onlara göre daha az suçlu konumda. Çünkü şeker ve çikolatanın adı çıktığı için anne ve baba yedikten sonra suyla ağzı çalkalatıyor ya da dişleri fırçalatıyor. Ama bir anne baba, çocuğu istiyor diye haftanın 3-4 günü hamburger yedirebiliyor. Hamburgerin özellikle ekmeği en az çikolata ve şeker kadar zararlı. Bu emkeğin de içinde şeker var” dedi.

Beslenme çantasına koymayın

Hamburger ekmeğinin genellikle hazır yiyeceklerde kullanıldığını belirten Caner Güleç, “Hamburger ekmeği sadece dışarıda tüketilmiyor. Anneler babalar bunlardan alıp çocuklar, okula giderken beslenme çantasına koyuyor. Çocuklar okulda bunları tüketiyor ve dişlerinde uzun süre kalıntı oluşuyor” dedi.