14 Ocak 2015

Haftada en az üç kez 20 dakika egzersiz!

ile admin

Prof. Dr. Mustafa Akın, 8-14 Nisan Kalp Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye’de yılda 160 bin kişinin kalp hastalığı nedeniyle öldüğünü, her yıl 60 bin kişinin kalp hastası olduğunu söyledi. Prof. Dr. Akın, göğüs ağrısının kalbin sigortası olduğunu belirterek, “Kiloları vereceğiz, kandaki yağı düşüreceğiz. Haftada en az üç kez 20 dakika egzersiz yapacağız” şeklinde konuştu.

Universal Ege Sağlık Hastanesi’nin kardiyologları, Kalp Haftası nedeniyle Prof. Dr. Mustafa Akın, Dr. Murat Özdamar, Dr. Nurullah Tüzün, Dr. Elton Skraqi, Dr. Şebnem Paytoncu ile birlikte Kordon Otel’de basın toplantısı düzenledi. Prof. Dr. Mustafa Akın, kalp hastalığının en önemli belirtisinin göğüs ağrısı olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Kalbimizi koruyalım, sevelim. Dakikada 70 kez atıyor. Enerjiye, yakıta ihtiyacı da yok. Kalp hastalıklarına bağlı ölümler dünyada ve ülkemizde ilk sırada. En önemli belirti, göğüs ağrısı. Sol tarafta, kola, çeneye, sırta, sol elin küçük ve işaret parmağına yayılan, baskıcı, iğneleyici, ezici, hareketle artan, gece uykudan uyandıran bir ağrıdır. Kalp krizi geçirenlerin yüzde 60’ını hastane öncesinde kaybediyoruz. Kalbimizden gelen sese kulak verelim. Göğüs ağrısı, kalbin sigortasıdır” diye konuştu.

‘ERKEK HASTALAR KONUŞMUYOR’

Prof. Dr. Akın, özellikle erkek hastaların şikayetlerini dile getirmediklerini, hastaneye gitmek istemediklerini belirterek, “80 yaşındaki hasta, ‘Ben 100 metre koşucusuyum’ diyor. ‘Tamam’ diyorum; ne zaman koşardın?’, ‘Yıllar önce; şu anda yerimden kalkamıyorum’ yanıtını veriyor. Erkek hastalar konuşmuyor. Burada doktorun sorgulaması çok önemli. Sorgulama çok önemli bir sanat. Aynı soruyu farklı şekillerde soruyorum” dedi.

‘STRESLE ARKADAŞ OLACAĞIZ’

Prof. Dr. Akın, hastaların yüzde 30’unun şikayeti olmadan kontrol amaçlı hastaneye gelmesinin sevindirici bulduğunu belirterek, kalp hastalıklarından korunmak için yapılacakları şöyle anlattı:

“Türkiye’de yılda 160 bin kişi kalp hastalığı nedeniyle hayatını kaybediyor. Her yıl 60 bin yeni kalp hastası ekleniyor. Kiloları vereceğiz, kandaki yağı düşüreceğiz. Haftada en az üç kez 20 dakika egzersiz yapacağız. Stresle arkadaş olacağız. Onu yenmenin yollarını arayacağız. Sigara içmeyeceğiz. Alkolde sosyal içici olacağız.”