10 Aralık 2014

Günlük iyot ihtiyacımız 150 mikrogram

ile admin

İyot eksikliği; Türkiye’de görülen tiroit hastalıklarının temel nedeni olarak gösteriliyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sadi Gündoğdu; “Günlük tüketilen sebzelerden, deniz ürünlerinden ve içtiğimiz sudan iyot alıyor olmamız gerekir” diyor. Prof. Dr. Gündoğdu, tiroit tedavisindeki yenilikleri anlattı. çok
yaygın

Tiroit denince akla hemen guatr geliyor. Guatr ülkemizde çok mu yaygın?
Evet ama tiroit hastalıkları, guatrdan ibaret değil. Guatr; bir iç salgı bezi olan tiroit bezinin büyümesidir. Tiroit bezinin büyümesinin ve fonksiyonlarının bozulmasının, pek çok nedeni var ama ülkemiz açısından en temel neden; iyot eksikliği!

İyot ne işe yarıyor?
İyot, tiroit hormonu sentezinde kullanılıyor. İnsanlar bunu deniz ürünlerinden, sebzelerden, farklı besinlerden, sudan alıyor. Tiroit hormonlarının yapımının normal düzeyde olması için günlük iyot ihtiyacı kabaca 150 mikrogram. Gebelikte ise bu miktar günde 220 mikrogramdır. Türkiye’de iyot eksikliği yüzünden tiroit hastalıklarının bu boyutta olması inanılmaz! İyodun az veya çok alınması dışında, kalp ritmini düzenleyici ilaçlar, psikiyatride kullanılan bazı ilaçlar, bazı kimyasal maddeler de tiroit bezinin işlevlerini bozar.

CİLDİ KURUTUR
Tiroit bezinin ne gibi görevleri var?
Tiroit bezi, metabolizmayı kontrol ediyor. Yeterli hormon üretilmezse; metabolizma yavaşladığı için kolay kilo alınır, kilo verme zorlaşır, oksijen tüketimi azalır. Hastada; yorgunluk, kalp atışlarında yavaşlama, daha çok uyuma isteği, kolesterol artışı, deride kuruma ve saç dökülmesi gibi belirtiler ortaya çıkar.
Tiroit salgısındaki değişimlerin, kalp hastalıklarına neden olabildiği doğru mu?
Kalp fonksiyonlarının normal olması, tiroit hormonlarının normal çalışmasına bağlıdır. Tiroit hormonu eksikliğinde kalp atışlarında yavaşlama, fazlalığında ise hızlanma ve ritim bozuklukları ortaya çıkıyor. Her iki durumda da kalp zorlanıyor. Hormon fazlalığı durumunda, özellikle büyük tansiyonda yükselme gözleniyor. Hipotiroit olarak adlandırdığımız hormon eksikliği halinde ise ters orantılı olarak küçük tansiyon değerlerinde yükselme görülür.

TEŞHİSİ KOLAY
Ailede guatr varsa ve Türkiye’de guatr vakalarının yoğun olduğu bölgelerde yaşıyorsanız mutlaka bir endokrinoloğa başvurmanız gerekir. Hastalığın teşhisi kolaydır. İhmal edilmezse, mutlaka yakalanır ve tedavi edilebilir. Artık pek çok check-up programı da tiroit fonksiyonlarını araştırıyor.