9 Ocak 2015

Güneş kremi sıcaktan korumaz

ile admin

Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Fisun Mertoğlu, aşırı sıcaklarda güneş ışınlarının zararlı etkilerine dikkat çekerek, “Güneş ışınlarından korunmak için koruyucu kremler kullanın, koruyucu giysiler giyin ve aşırı sıvı tüketin” uyarısında bulundu.

Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Fisun Mertoğlu, yurttaşları artan sıcaklıklarda güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı uyardı.

“Koruyucu kremler sıcaktan korumaz”

Koruyucu kremlerin kullanımında yurttaşların hata yaptığını belirten, Dr. Fisun Mertoğlu, koruyucu kremlerin güneşten korunmak için kullanılması gerektiğini, sıcaklıktan korunma bağlamında yararının olmayacağını ifade etti. Dr. Mertoğlu, “Koruyucu kremler güneşe çıkarken sürülmeli, güneşe çıkmayacaksanız kullanımına dikkat etmelisiniz. Koruyucu kremler güneşten korur sıcaktan değil” dedi.

Bebekler aşırı sıvı tüketmeli

Güneşin zararlı etkilerinden en fazla bebeklerin etkileneceğini ifade eden Dr. Mertoğlu, bebekleri güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için annelerin yapması gerekenleri şöyle sıraladı:
“Bebekler gerekmedikçe güneşe çıkartılmamalı. Bebekler için yüksek koruma faktörlü koruyucu kremler kullanılması gerekir. Bebekleri koruyucu giysilerle güneşten korumalıyız. En önemlisi ise bebekler aşırı sıvı tüketmelidir.”

Güneş ışınlarından korumak için yapılması gerekenler

Yaşlıların, bebeklerin ve tansiyon hastalarını güneş ışınlarından en çok etkilenen kişiler olarak belirten Dr. Mertoğlu,yurttaşların güneşin zararlı etkilerinden korunmak için yapması gerekenleri ise şöyle sıraladı:
“Güneşten koruyucu kremleri kullanmalı, koruyucu giysiler giyilmeli(şapka, uzun kollu ince elbiseler), güneş ışığını yansıttığı için beyaz renkli giysiler giymeliyiz.”
Gerekmedikçe yurttaşların güneş ışınlarına maruz kalabilecekleri saatlerde güneşe çıkmamalarının önemini vurgulayan Mertoğlu, yurttaşların sabah erken ve akşam üstü saatlerinde dışarıya çıkmalarının sağlık açısından daha yararlı olabileceğini kaydetti.