10 Aralık 2014

Güçlü bağışıklık ‘sağlık’ demek

ile admin

Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve İmmünolog Dr. İlkay Keskinel, yanlış beslenme ve stresin bağışıklık sisteminin düşmanı olduğunu belirtti. Son dönemlerde artan hastalıklardan korunmak için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğine işaret eden Keskinel, ’Doğuştan gelen bazı bağışıklık yetmezliklerinin yanı sıra yeterli beslenememe, ruhsal stres, çeşitli hastalıklar ve bağışıklık baskılayıcı ilaçlar bu sistemin dengesini bozabiliyor’ dedi.

Keskinel, sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip kişilerin, çevresel faktörlerin etkisiyle kolay kolay hasta olmadığını kaydetti.

DENGELİ BESLENİN…

İmmünolog Dr. İlkay Keskinel, bağışıklığı güçlendirmek için önerilerde bulundu. Bağışıklık sisteminin iyi çalışmasının anahtarının dengeli beslenmek olduğunu ifade eden Keskinel, ’Bağışıklığı doğrudan güçlendiren sihirli bir besin yoktur. Yeterli protein alın. Hayvansal proteinlerle bitkisel olanları dengeli bir biçimde tüketin. Sebze ve meyveler içerdikleri doğal vitaminler ve diğer antioksidanlar aracılığıyla bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur’ diye konuştu.

Yeşil çay için

Yeşil çay içilmesini öneren İlkay Keskinel, ’Yeşil çay ’kateşin’ adı verilen bir antioksidan maddeyi bolca içermektedir. Çaydaki ’polifenol’ adı verilen maddeler de, pek çok hastalığa neden olabilen oksidan maddelerle savaşılmasına yardımcı olmaktadır. Egzersiz yapın ancak aşırıya da kaçmayın’ dedi.