10 Aralık 2014

Göğüs kanseri vakalarında artış

ile admin

Dünya genelinde 1980 yılında göğüs kanseri teşhisi konulanların sayısı 640 bindi. 30 yıl sonra, yani günümüzde ise bu rakam 1 milyon 600 bine ulaştı.

Seattle’deki Washington Üniversitesi’ne bağlı sağlık alanında araştırmalar yapan enstitünün uzmanları (Institute for Health Metrics and Evaluation) göğüs kanseri ile ilgili çalışmalarında, son 30 yılı mercek altına aldı. Araştırmanın sonuçları, İngiliz Lancet dergisinde yayımlandı. Buna göre Amerikalı araştırmacılar, ABD gibi sanayi ülkelerinde göğüs kanserinden ölenlerin sayısının azaldığı tespitinde bulunuyor.

ABD’de 1980 yılında her 32 kadından 1 göğüs kanserinden yaşamını yitirirken, 2010 yılında bu rakam geriliyor ve her 47 kadından 1’i göğüs kanseri yüzünden ölüyor. Ancak araştırmanın geneline bakıldığında, göğüs kanserinden yaşamını yitirenlerin sayısında artış gözleniyor. 1980 yılında göğüs kanserinden hayatını kaybedenlerin sayısı 250 binken, 2010 yılında bu sayı 425 bine yükseldi.

Dünya nüfusundaki artışı geçti

Göğüs kanseri vakalarındaki artış, dünya nüfus artışını geçti. Lancet dergisindeki haberde, göğüs kanserine yakalananların yüzde 51’i’nin üçüncü dünya ülkelerinde yaşadığına da dikkat çekiliyor.

Peki göğüs kanseri vakalarındaki bu artışın sebebi ne?

Uzmanlar bu konuda somut tespitlerde bulunamıyor. Bu konuda bazı tahminlerde bulunabiliyor ve göğüs kanserinin birçok faktörün bir araya gelmesi ile ortaya çıktığını dile getiriyorlar.

Kanada’da bu konuda önceki yıllarda yapılan bir araştırmaya göre göğüs kanseri vakalarının artmasına atık gazlar, aşırı kilo ya da bazı hormon ilaçları yol açabiliyor. Ayrıca aşırı alkol tüketiminin de göğüs kanseri vakalarının artmasında etkili olduğu tahmin ediliyor.

© Deutsche Welle