Gluten nedir, neden sağlığa zararlıdır?

Gluten nedir, neden sağlığa zararlıdır?

28 Ocak 2017 0 Yazar: admin

Glütensiz Hayat ve Sağlık

Glütensiz- glüten olmadan beslenmek  daha sıhhatlidir.

Glüten dediğimiz madde  bilindiği gibi bir protein çeşididir ve buğday arpa ve çavdar gibi besinlerde bulunmaktadır. Glüten en  çok beyaz ekmekte vardır toplum olarak bizler yüzyıllardan beri, ekmek tüketme alışkanlığına sahibiz ancak, fırın ekmeği, içerdiği glüten nedeni ile sağlığımızı tehdit ediyor. Prof Dr Canan Karatay da sık sık ekmek ve şekerin sağlığa zarar verdiğinden bahsediyor. Ekmek yemeden doyamam dediğiniz duyar gibiyim.

Glütenin zararları

Evet, ekmek yüksek GI glisemik indeksine sahip olduğu için çok çabuk doyurur. Hatta ekmeğe alışanlar, ekmez yemeden, yemeği yemiş kabul etmezler çünkü sofradan doymuş olarak kalkmazlar. Ekmek, GI oranı yüksek olduğu için hemen kana karışıyor ve enerjiye dönüşüyor. İşte bu nedenle de zararlıdır.

Çünkü GI endeksinin yüksek olan tüm besinler doğal besinler değildir. GI oranı düşük olan yemekler tüketmek, geç doyurur ve sağlıklı olan da budur. Glüten maddesine ( proteinine ) dönecek olursak; glüten metabolizmaya zarar veren bir proteindir. Hazmı zorlaştırır kabızlık şişkinlik gaz yapar.

Çölyak Hastaları da Glüten içeren besinler tüketemez

Çölyak hastalığı olanlar da kesinlikle  glüten proteini ihtiva eden bu tür gıdaları tüketemezler. Ciddi hazım problemlerine neden olan glüten proteini bu hastalar için ciddi problemler oluşturur. Glüten sadece ekmekte değil bir çok çorbada da yer almaktadır. Eğer siz de yemeklerden sonra kendinizi rahatsız hissediyorsanız glüten hassasiyetiniz olabilir .Ekmeksiz olarak yemek yemeyi deneyin. Rahat edersiniz. Glüten, insan bünyesine hiçbir yarar sağlamadığı gibi, hazımsızlığa sindirim problemlerine yol açıyor.

 

İşte glutenin neden olduğu bazı sorunlar;

Kabızlık
Şişkinlik
Bağırsak tembelliği
Gaz problemi
Vücutta genel yorgunluk
Şişmanlama-kilo alma
Gereksiz ve hızlı enerjinin trigliserit olarak depolanması

Glüten sağlıklı yaşamla özdeşleşmeyen bir proteindir. Daha sağlıklı bir yaşam, daha hızlı ve sağlıklı bir metabolizma için glüten içeren besinleri tüketmemek yararlı olacaktır.