10 Aralık 2014

Gereksiz antibiyotik kullanımı artıyor

ile admin

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Aylin Dalkıran, düşük gelirli ülkelerde ölümlerin yüzde 45’inin enfeksiyon hastalıklarından kaynaklandığına dikkat çekti. Gereksiz antibiyotik kullanımının her geçen gün arttığını belirten Dalkıran, “Gelişmiş ülkelerde antibiyotik kullanımı 3-4. sırada yer alırken ülkemizde birinci sırada bulunuyor” dedi.

Günümüzde hemen her bakterinin kendilerine karşı kullanılan antimikrobiyal ajanlara karşı belli oranlarda direnç kazandığını dile getiren Dalkıran, direnç sorununun virüs,mantar ve parazitler için de söz konusu olduğunu kaydetti. Seyahatlerin yaygınlaşmasının, kişiler arası bulaşma ve direnç sorununun küresel boyutta seyrine de neden olduğuna işaret eden Dalkıran, şunları söyledi:
“Yakın bir zamanda tüm dünyayı etkisi altına alan Domuz Gribi Pandemisi, bir enfeksiyon hastalığının kısa sürede dünya genelinde yayılmasının en güncel örneği. Günümüzde yeni direnç fenotipleri ortaya çıkıyor. Bu direnç fenotipleri de insanlarla insanlar, insanlarla bitkiler ve insanlarla hayvanlar arasında, çevresel faktörlerle yayılıyor. Sınırlı bir bölgedeki dirençli hastalık yapıcı mikroorganizmalar bütün bir ülkeye hatta sınırları aşarak diğer ülkelere yayılabiliyor. Antibiyotiklerin reçetesiz verilmesi de sorunun temelinde yer alan faktörlerden biri. Toplumun kitle iletişim araçlarıyla bilinçlendirilmesi, hekime antibiyotik yazma baskısını önleyebileceği gibi reçetesiz antibiyotik kullanma alışkanlığını da azaltabilir.”