10 Aralık 2014

Genital siğillere dikkat!

ile admin

Genital siğiller, hem kadınların hem de erkeklerin genital bölgelerinde görülen, cinsel yolla ve sürtünme ile bulaşan karnabahar görünümündeki ağrısız kitlelerdir. Op. Dr. Serhat Partalcı, genital siğiller hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Genital siğil, tıp dilinde HPV (Genital Human Papilloma) olarak adlandırılır. Cinsel yol ve sürtünme ile bulaşan virüsün mutlaka ciddiye alınması gerekir. HPV virüsünün yüze yakın çeşidi bulunur. Bu virüsün bir kısmı üreme sisteminde enfeksiyona diğer kısmı da genital siğillere neden olur.

Genital Siğillerin Yapısı

Virüs bulaştıktan sonra uzun süre belirtileri ortaya çıkmaz. Bu durum, hastalığın yayılmasına engel değildir. Genellikle dış genital bölgelerde yumuşak dokuda, ciltten hafif kabarık şekilde, pembe – beyaz renkte, karnabahar benzeri küçük siğiller olarak ortaya çıkar. Genital siğillerin, nemli ve sıcak bölgelere doğru yayılma ve büyüme eğilimleri vardır.

Genital Siğillerin Belirtileri

Şikayetler vajina ve makat kısmında anormal renk ve şekil değişiklikleri ile birlikte daha önce olmayan anormal kabarıklıklarla başlar. Genital bölgede kaşıntı, yanma ve kanama oluştuğu takdirde mutlaka uzmana görünmek gerekir.