9 Ocak 2015

Fazla tüketmeyin!

ile admin

Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Remzi Yılmaz, Meyan şerbetinin faydalarının yanında çok ciddi yan etkilerinin de bulunduğunu söyledi.

Ramazan ayı ile birlikte Şanlıurfa’nın geleneksel lezzeti meyan sofraların baş köşesindeki yerini aldı. Satıcılarının ‘Faydalı’ diyerek satışa sunduğu meyan şerbeti ile ilgili uzmanların yaptığı açıklamalar dikkat çekici.

Meyan şerbetinin faydalarının yanında çok ciddi yan etkilerinin de bulunduğunun altını çizen Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Remzi Yılmaz, şifa niyetine içilen meyan şerbetinin vücutta su ve tuz birikmesine neden olduğunu, bu durumun da başta yüksek tansiyon olmak üzere bir çok rahatsızlığın kapısını araladığını söyledi.

Özellikle bilinen hastalığı bulunan vatandaşlara meyan şerbeti içmeden önce mutlaka doktoruna danışmasını tavsiye eden Doç. Dr. Yılmaz, kontrolsüz tüketimin sonunda kalp yetersizliğinin kötüleşebileceği ve nefes darlığının artacağı hatta ödem adı verilen rahatsızlık sonucu vücutta şişme vakalarının görülebileceği uyarısında bulundu.
Meyan şerbetinin vücuttaki potasyum miktarını düşürdüğüne de değinen Doç. Dr. Yılmaz; bu durumun kalpte ritm bozukluğuna neden olacağını ifade etti. Özellikle kalp yetersizliği nedeni ile ‘digoksin’ isimli ilacı kullanan hastalarda ritm bozukluğu riskinin daha fazla olduğunu belirten Doç. Dr. Yılmaz, Meyan kökünün kanda pıhtılaşmayı önlediğine de değinerek ‘coumadin’ isimli ilacı kullananlarda bu ilacın etkisini artırarak kanama riski meydana getirdiğinin altını çizdi.