10 Aralık 2014

Evlilikte aşkın yerini sevgi alır

ile admin

Aşk evliliği yaptım ama evlendikten kısa süre sonra hiç beraber zaman geçirmez olduk. Çocuk doğunca da her şey bitti. Evlilik gerçekten de aşkı öldürüyor mu? Y.B./İzmir
Aşk; içinde çeşitli gizemleri barındırırken, evlilik bu gizemlerin zamanla ortadan kalktığı bir süreçtir. Gizemli her şey, insanın ilgisini çeker ve gizemi çözebilmek uğruna emek sarf edilir. Gizem ortadan kalktığı zaman, merak ve araştırma istegi de eski önemini kaybeder.

YENİDEN KEŞFEDİN
Evlilikle birlikte, iki insan aynı evi paylaştıkları için de birbirleri hakkında merak edebilecekleri bir şey kalmaz. Ayrıca, evlenince sorumluluklar artmaya başlar, kadın ve erkek rolleri değişir. Bu noktada aşkın yerini sevginin alması gerekir. Sorunun kaynağı ne olursa olsun, eşinizle açık iletişim kurmanız, birbirinizi yeniden merak etmeniz, her yeni güne yeni keşiflerinizin olabileceğini bilerek başlamanız ve birbirinizi yeniden tanımaya çalışmanız gerekir. Evlilikteki beklenti düzeyini azaltmak ve birbirinizin farklılıklarını renk olarak görmek de önemli bir unsurdur. Eşinizle birlikte uygulayacağınız bu öneriler işe yaramadığı takdirde bir evlilik terapistinden yardım almanızda fayda var.

AIDS TEŞHİSİ TESTLE YAPILIR
21 yaşındayım. Korunmasız ilişkiye girdiğim kadının AIDS hastası olduğunu öğrendim. Bana da bulaşıp bulaşmadığını anlamak için ne yapmalıyım? D.C./Diyarbakır
AIDS virüsü yani HIV; korunmasız yapılan her türlü cinsel ilişki sırasında veya ağızdaki zedelenmiş doku ve çatlaklardan bulaşabilir. Tüm bulaşmaların yüzde 85’i bu yolla olmaktadır. Hasta bir erkekten, sağlam bir kadına bulaşma oranı ise 20 kat daha fazladır. Sünnetsiz erkekler ve adet dönemindeki kadınların, virüse yakalanma oranı da yüksektir. Tek bir cinsel ilişki ile hastalığın bulaşma riski, on binde bir ile yüzde bir arasındadır. Cinsel ilişkinin kısa süreli olması, bulaşma olasılığını ortadan kaldırmaz.

ÖZEL BELİRTİSİ YOK
Partnerinizin bu virüsü taşıdığı gerçeği sizin de virüsü kapmış olma olasılığınızı akla getirir. AIDS hastalığının erken döneminde teşhis koyabilecek hiçbir özel belirti olmadığından, teşhis ancak ELIZA testi ile konabilir.

YENİ EVLİLER ALTI AY BEKLEMELİ
Üç aylık evliyiz ve çocuk istiyoruz. Doktor eşime “Rahminde iltihap ve yara var” demiş ve yarayı yakıp ilaç vermiş. Eşim ne zaman hamile kalabilir? F.L./Rize
Çiftlerin çocuk sahibi olabilmeleri için en az altı ay düzenli ve korunmasız cinsellik yaşamaları gerekir. Gebeliği takıntı haline getirip eşinizi strese sokmayın. Rahat ve huzurlu bir kadının hamile kalma şansı daha yüksektir. Ayrıca eşinizin adetinin başladığı günü birinci gün, adet süresini dört gün ve 28 günde bir adet gördüğünü kabul edersek; eşinizin 14’üncü günde yumurtlaması gerekir. İşte bu dönem, en fazla hamile kalma şansının olduğu zamandır. Adetten sonraki beşinci ile 10’uncu günler ve 23 ile 28’inci günler arasında ise eşinizin hamile kalma şansı düşüktür.

CEM KEÇE