Ev yoğurdu yiyerek gripten korunabilirsiniz

Ev yoğurdu yiyerek gripten korunabilirsiniz

27 Ekim 2016 0 Yazar: admin

Bolu Sağlık Müdürü Mahmut Arık, “Yoğurdu sofranızdan eksik etmeyin, günde bir kase ev yoğurdu yemek grip ve soğuk algınlığı riskini yüzde 25 azaltıyor. Ayrıca yoğurtta bulunan bakteriler bağışıklık sistemini güçlendiriyor.” dedi.

Arık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gribin, gribin seyrinin Sağlık Bakanlığı tarafından yakından takip edildiğini, grip sezonunda hangi grip virüslerinin mevsimin hangi döneminde etkili olduğunun belirlendiğini söyledi.

Risk grubu geniş

Gribin risk grubunun olduğunu anlatan Arık, “65 yaş ve üzeri kişiler, 2 yaşın altında bulunanlar, hamileler, bakımevi ve huzurevinde kalanlar, kronik böbrek yetmezliği olanlar, astım, kronik akciğer hastalığı, kalp-damar sistemi hastalığı, bağışıklık sistemi baskılanmış, kan hastalığı, şeker hastalığı, nörolojik hastalığı, metabolik hastalığı, kronik karaciğer hastalığı olanlar, aşırı kilolu olanlar, sağlık çalışanları, 6 ay-18 yaş arasında olup uzun süre aspirin kullanması gerekenler grip için risk grubunda bulunmakta. Bu grupta bulunanlar mevsimsel grip aşılarını yaptırmalıdır. Grip aşısı grip mevsimi boyunca yaptırılabilir.” şeklinde konuştu.

Gripten karşı “El yıkama ve kişisel hijyen gripten korunmada önemli yöntemlerdendir” diyen Arık, “Hasta kişilerle temastan kaçınılmalı, kalabalık ve kapalı ortamlarda uzun süre kalınmamalıdır. Hasta kişiler hekime başvurmalı ve hekim önerisi dışında ilaç kullanmamalı. Bol bol meyve ve sebze tüketin. Meyveler ve sebzeler metabolizmayı güçlendirir.” diye konuştu.

Sigara bağışıklık sistemini zayıflatıyor

Arık ayrıca, sigara ve alkolün bağışık sistemini zayıflattığını aktararak, “Hastalığa yakalanma olasılığını güçlendirir. Alkol bağışıklık sistemini zayıflatır ve kişiyi hastalığa hazırlar. Ayrıca alkol vücudu susuz bırakır.” dedi.

Yoğurt tüketimine de değinen Arık, “Yoğurdu sofranızdan eksik etmeyin, günde bir kase yoğurt yemek grip ve soğuk algınlığı riskini yüzde 25 azaltıyor. Ayrıca yoğurtta bulunan bakteriler bağışıklık sistemini güçlendiriyor.” şeklinde ifade etti.