10 Aralık 2014

“Eti sebzelerle birlikte pişirin”

ile admin

Yazılı açıklamada, sağlığın korunmasında yeterli ve dengeli beslenmenin en önemli faktörlerden biri olduğu bildirildi.

Kurbanda kırmızı et tüketiminin arttığı belirtilen açıklamada, birdenbire aşırı yemek yemenin, kırmızı et, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları aşırı tüketmenin, sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açabileceği uyarısında bulunuldu. Özellikle şişmanlık, kalp-damar, şeker, hipertansiyon, mide rahatsızlığı gibi sağlık sorunu olan bireylerin ve yaşlıların bayram süresince ve bayram sonrasında beslenmelerine dikkat etmeleri tavsiye edildi.

Kurban Bayramı’nda şeker ve şekerli besin tüketiminin yanında et tüketiminin de arttığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Etler vücudumuzun yapı taşı olan proteinlerin en önemli kaynağıdır. İyi kalite proteinin yanı sıra yağ, çeşitli mineraller ve vitaminleri de içerirler, ancak C ve E vitamini içermezler. Bu nedenle etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya etlerin yanında sebzelerin de tüketilmesi sağlıklı beslenme için oldukça önemlidir. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için kalp-damar hastalığı, şeker hastalığı, hipertansiyonu olan bireyler kurban bayramında, yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli, kısıtlı miktarlarda tüketmeli, aşırıya kaçmamalıdırlar.”

Sağlıklı beslenme için ise şu önerilerde bulunuldu: “Kahvaltı ile güne başlanmalı ve gün boyu öğün atlanmamalıdır. Besinler iyi çiğnenmeli, yavaş yavaş, azar azar ve sık yenilmelidir. Kurban eti uygun koşullarda kesildikten sonra, etler hayvanın uygun yerlerinden yağlı kısımları ayrılarak parçalanmalıdır. Kesilen kurban eti mutlaka buzdolabında 1 gün bekletilmelidir. Bekleyen et böylece suyunu verecek ve daha iyi pişirmeye hazır hale gelecektir. Etler, büyük parçalar şeklinde değil kıymalık, kuşbaşılık, pirzola, biftek ve bonfilelik olarak ayrılmalı, günlük pişirilecek miktarlara bölünmeli ve buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılarak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır.”