Enerji İçeceği Satışına 18 yaş sınırı

Enerji İçeceği Satışına 18 yaş sınırı

19 Temmuz 2017 0 Yazar: admin

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Türk Gıda Kodeksi̇ Enerji̇ İçecekleri̇ Tebli̇ği̇, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre artık, spor tesislerinde, okul kantinlerinde ve hastanelerde enerji içecekleri piyasaya arz edilmeyecek ve reklamı yapılmayacak. 18 yaşından küçüklere satılmayacak, özendirici tanıtımlar yapılmayacak. Gerekli uyarılar ürün etiketinde yer alacak. Tebliğe uymayanlara ise yaptırım uygulanacak.

TEBLİĞ, SPORCU İÇECEKLERİNİ KAPSAMIYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi Enerji İçecekleri Tebliği, resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Enerji içeceklerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, muhafazası, taşınması ve pazarlanmasını sağlamak üzere bu ürünlerin özelliklerinin belirlenmesi amacıyla hazırlanan tebliğ, sporcu içeceklerini kapsamıyor.

KAFEİN MİKTARI EN FAZLA LİTREDE 150 MİLİGRAM OLACAK

Özel beslenme amaçlı gıdalar kapsamında değerlendirilmeyen enerji içeceğinde, toplam kafein miktarı litrede 150 miligramdan fazla olmayacak. Enerji içeceğinin bileşiminde litrede inositol 100 miligram, glukoronolakton 20 miligram, taurin 800 miligramdan fazla olmayacak.

ETİL ALKOL BİLEŞEN OLARAK İLAVE EDİLMEYECEK

Enerji içeceklerine bileşen olarak etil alkol ilave edilmeyecek. Ancak ürünü oluşturan bileşenlerin çözündürülmesi, taşınması gibi işlemlerde kullanılabilen, bileşenlerde doğal olarak bulunabilen, üretim aşamasında oluşabilen ve son ürüne taşınan etil alkol miktarı en fazla litrede 3 gram olacak.

YALNIZCA “ENERJİ İÇECEĞİ” ADIYLA SATIŞA SUNULACAK