9 Ocak 2015

En büyük intihar nedeni

ile admin

Osmaniye Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Maksut Tor, intihar etmek isteyenlerin yüzde 80’inin öncesinde bunu çevresine veya ailesine belli ettiğini söyledi.

Sağlık İl Müdürlüğü’nün düzenlediği ‘İntiharların Önlenmesi’ konulu seminerde konuşan Tor, öğretmenler ile ailelere intiharın önlenmesi konusunda büyük görevlerin düştüğünü, intihara teşebbüs eden insanların iç ve dış sebeplerden çok etkilendiğine dikkat çekti.

İntihar vakalarının en çok görüldüğü yaş gruplarının 14-24 olduğunu anımsatan Tor, bu yaşlarda aile ve okul çevresinde istediği ilgi ve alakayı göremeyen çocukların kurtuluşu yalnızlıkta, sigara ve uyuşturucuda gördüğünü, bununda ileri süreçlerde karşımıza intihar olaylarını çıkardığını anlattı.

Belirli sıkıntılar yaşananların bunu etrafına anlatarak ‘bana destek olun, beni dinleyin, beni koruyun, bana yardımcı olun’ demek istediğini ifade eden Tor, “Aslında ‘kendime, aileme, çevreme zarar vereceğim’ mesajı verirler. Bu desteği göremedikleri zaman psikolojik olarak etkilenirler, kendilerini yalnızlığa iterek sonucunda intiharı seçerler. Özellikle gençlerdeki intihar vakalarında onlar yaşadıkları sorunlar karşısında ‘öleyim de kurtulayım’ gibi düşüncelere kapılabiliyorlar. İntiharı kafasından geçiren kimselerin yüzde 80’i bunu çevresine bir şekilde belli etmektedirler.” şeklinde konuştu.
Dr Maksut Tor, bir toplumsal sorun haline gelen intihar olaylarının önlenmesinde anne babalara, öğretmenlere ve çevreye büyük görevler düştüğünü sözlerine ekledi.

Cihan