EKPSS tercih başvuruları başladı

EKPSS tercih başvuruları başladı

14 Temmuz 2016 0 Yazar: admin

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) 2016’ya giren adayların kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadroları için tercihleri başladı. Adaylar tercihlerini 22 Temmuz’a kadar internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebilecek.

ÖSYM’nin internet sitesindeki duyuruya göre, “Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı” ve “Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” hükümleri uyarınca, 2016 EKPSS sonuçları ve kura usulü ile kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadrolarına ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacak.

Adayların, tercihte bulunabilmesi için 2016-EKPSS’ye girmiş veya kura ile yerleştirme başvurusu yapmış olması gerekiyor.

Tercihlerin geçerli olabilmesi için başvurunun ÖSYM’ye gönderildiği gün itibarıyla sınava girilen öğrenim düzeyindeki okul veya programdan mezun olunması şartı aranacak.

Tercihlerin internet aracılığıyla ÖSYM’ye gönderildiği gün itibarıyla mezun durumda bulunmayan adayların ise yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile atamaları yapılmayacak.

Kuraya, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48′ inci maddesinin 6’ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşıyan adaylar ile “Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun en az yüzde 40 ve üzerinde çalışabilir engelli olanlar başvurabilecek.

Adaylar tercihlerini 22 Temmuz’a kadar internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebilecek. Sağlık kurulu raporlarında yüzde 40’tan daha az engelli olduğu belirtilen adaylar, EKPSS ve kuraya başvuramayacak.

ÖSYM’nin “www.osym.gov.tr” adresinden yapılacak tercih gönderme işlemleri 22 Temmuz saat 23.59’da sona erecek.

– 2016 EKPSS’de bazı adayların tercih yapmaları engellendi

Öte yandan EKPSS’de bazı adayların tercih yapmaları engellendi.

Ortaöğretim düzeyinde sınava giren ancak başvurduğu dönemde ön lisans/lisans mezuniyetini bildirmeyenler (2016-EKPSS’ye başvurunun son günü olan 9 Mart 2016 tarihi ve öncesinde bir ön lisans veya bir lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar), ön lisans düzeyinde sınava giren ancak sınava başvurduğu dönemde lisans mezuniyetini bildirmeyenler (2016-EKPSS’ye başvurunun son günü olan 9 Mart 2016 tarihi ve öncesinde bir lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar) ve kura ile yerleştirme için başvuru yapan ancak 9 Mart 2016 tarihi ve öncesinde almış olduğu ortaöğretim, ön lisans, lisans mezuniyetini bildirmeyenler (2016-EKPSS’ye başvurunun son günü olan 9 Mart 2016 tarihi ve öncesinde bir ortaöğretim kurumundan, bir ön lisans programından veya bir lisans programından mezun olan adaylar) sistem tarafından engellendiği için tercih yapamayacak.