14 Ocak 2015

Ekmekte bile var

ile admin

TAKVİM’e konuşan California Üniversitesi Pedatri Profesörü Robert Lustig şekerin zararlarını anlatmaya devam ediyor. Lustig’e göre kola gibi şekerli gıdaların zararlı olduğunu zaten biliyoruz. Ama esas bilmediğimiz diyet ürünler veya şekersiz sandığımız besinlerdeki gizli şekerler. Prof. Lustig market raflarında içinde şeker olmayan yiyeceğin neredeyse bulunmadığını söylüyor.

ŞEKERDEN KAÇIŞ YOK
Uluslararası sağlık standartları yetişkin biri için günde 50 gramdan fazla şekerin zararlı olduğunu söylüyor. Çocuklar ve yaşlılarda ise bu rakam daha da düşük. Ama şekerden kaçmak mümkün değil. Kimse bu 50 gram sınırını aşmadan beslenemiyor.

Eskiden şeker tüketimi kişi başına günlük 65 gramdı. Artık bu rakam 90 sınırına ulaştı. Bir çocuğun aldığı kalorinin yüzde 17’si şekerden geliyor. Şekerden alınan kalori normal kalori hesabından farklı oluyor. Çünkü normal kalori yakılırken, şekerden gelen kalori yağ olarak depolanıyor bu da obeziteye yol açıyor.

GÜNDE SADECE 50 GRAM

Bir küp şeker 4 gram. Yani 50 gramı tamamlamak için günlük 12,5 küp şeker hakkımız var. Sadece bir kutu kola içerek bunun 10 tanesini zaten alıyoruz. Diyet kola içenler ise şekerden kaçtığını sanıyor. Ama onun içinde de karamel var. Karamelin de hammadesi zaten şeker.

Marketlere bakın. Ürünlerin birçoğu şekersiz diye satılıyor… Organik yoğurdun içinde organik şeker ve organik invert şeker bulunuyor. Diyet bir yoğurdun içinde de fruktoz var. Ekmeklerin içine şeker ve dekstroz katılıyor. Sucuk, sosisin içine şeker ekleniyor. Peynir de bile fruktoz var. Çünkü bunların bağımlısı haline geldik ve gıda endsütrisi de bizi bağımlı yaptığı gibi bu şekilde beslemeye devam ediyor. Kısacası şekerden kaçmak çok zor. Ama imkansız değil. Diğer bağımlılıklardan kurtulduğunuz gibi şekerden de kurtulabilirsiniz.

HANGİ ÜRÜNLERDE NE KADAR ŞEKER VAR?
Kutu kola: 10 küp şeker
Enerji içeceği: 6,5 küp şeker
Meyveli yoğurt: 6,5 küp şeker
Light meyveli yoğurt: 3,5 küp şeker
Yoğurt: 2 küp şeker
1 bardak sütlü kakao: 7,5 küp şeker
100 gram dondurma: 5,5 küp şeker
Kuruyemiş barı: 6 küp şeker
1 litre meyve suyu: 18 küp şeker
1 paket bisküit: 15 küp şeker
1 paket diyet bisküit: 4 küp şeker
1 paket diyet kurabiye: 5 küp şeker
Çikolatalı puding (100 gram): 4 küp şeker
Çikolatalı puding diyet (100 gram): 3,5 küp şeker
1 dilim beyaz ekmek: 2 küp şeker
1 paket çikolata (gofret): 7,5 küp şeker
1 paket bonibon: 12 küp şeker
1 kutu ketçap: 20 küp şeker
1 kutu mayonez: 15 küp şeker
1 poğaça: 5 küp şeker
1 simit: 4 küp şeker
1 kase mısır gevreği: 2 küp şeker
100 gram beyaz peynir: 6 küp şeker
1 kangal sucuk: 3 küp şeker

Takvim