22 Ocak 2016

Eklemlerde şişlik romatizma habercisi

ile admin

Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. İhsan Ertenli, 12 Ekim Dünya Artrit Günü dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, artritin tek bir hastalık olmadığını ve eklem yerlerinde görülen şişliğin (eklem iltihabı) genel adı olduğunu söyledi.

Eklem iltihabının, çocuklar dahil her yaştan insanı etkileyebildiğini ifade eden Ertenli, romatizmal hastalıkların önemli bir bölümünün kesin nedeninin bilinmediğini vurguladı. Ertenli, bağışıklık sisteminin yanlış çalışması sonucu normalde kendi dokularına zarar vermeyen hücrelerin eklem zarlarında toplanması ve burada iltihaba neden olmasıyla geliştiğini bildirdi.

Romatoid artrit (RA) hastalığının romatizmal bir sorun olduğunu, bunun eklemlerde ve diğer dokularda hastalığa yol açtığını anlatan Ertenli, genetik olarak yatkın kişilerde, sigara ve diş eti sorunu bulunanlarda hastalık gelişme riskinin arttığını vurguladı. Ertenli, RA’nın genellikle birden fazla eklemi tuttuğunu, kronikolduğunu ancak ataklar arasında uzun süreli sessiz dönemlerin de görülebildiğini dile getirdi.

Ertenli, romatoid artritin genellikle el bileği ve elin birçok eklemini tuttuğunu belirterek, “RA’da dirsek, omuz, boyun, çene, kalça, diz, ayak bileği ve ayak eklemleri de tutulabilir. Boyun dışında omurganın diğer bölgelerinde tutulum nadirdir. Genellikle, vücudun her iki yanındaki eklemler birlikte hastalanır. Yani, sağ elde birkaç eklem şişerse, büyük olasılıkla sol el eklemlerinde de şişlik ve hareket kısıtlılığı olacak demektir” diye konuştu.

Tutulan eklemlerde ısı artışı, şişlik, duyarlılık, kızarıklık ve ağrı gibi belirtilerin görüldüğünü anlatan Ertenli, özellikle sabah saatlerinde eklem hareketlerinde belirgin güçlük ve tutukluk hissedildiğini söyledi.

Ertenli, romatoid artritin, beyaz ırkta sık görülen romatizmalardan biri olduğuna dikkati çekerek, “Ülkemizdeki erişkin nüfusta, her bin kişinin 5’inde RA olduğu tahmin edilmektedir” dedi.

Romatoid artritin genellikle 20-50 yaş arasında ortaya çıktığını anlatan Ertenli, “Kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha sık gelişir. Ailesinde RA veya iltihaplı romatizması olanlarda daha sık görülür. Yaşla birlikte artritin görülme sıklığı artmaktadır, ancak her 5 hastadan yaklaşık 3’ü 65 yaşın altındadır” şeklinde konuştu.