10 Aralık 2014

Ek ücret alan özel hastaneler 3 gün kapanacak

ile admin

Genel Sağlık Sigortası dışında ek ücret alan özeller, hasta alamayacak.Hastalardan üç kez ek ücret aldığı belirlenen hastane 3 gün kapatılacak.

Sağlık Bakanlığı özel hastanelerin denetimi ve uyması gereken kurallarla ilgili yeni düzenlemelere gitti. Bu kapsamda bakanlık, hastanelerin genel sağlık sigortası dışında hastadan ilave ücret alamayacağını bildirdi.

Ek ücret alındığının tespit edilmesiyle ilk olarak hastane sorumlusu uyarılacak. Bir yıl içinde 3 kez yönetmeliğe aykırı hareket eden hastanenin acil servisi hariç hasta kabulü 3 gün süreyle durdurulacak. Bir yılda dördüncü ihlal tespit edilirse hastanenin ruhsatı iptal edilecek.

HASTANIN DURUMU TESPİT EDİLECEK

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, özellerde hasta kabulü valiliklerce durdurulacak. Hastanenin tamamında veya bir kısmında faaliyetin durdurulması ve ruhsatın geri alınması söz konusu olduğunda ise sağlık müdürlükleri tarafından öncelikle mevcut yatan hastalarla ilgili tespit yapılacak.Nakli mümkün olmayan hastaların tedavilerinin tamamlanmasından sonra hastanenin faaliyeti durdurulacak

Haber: SELVİ ÇELİK – BUGÜN GAZETESİ