9 Ocak 2015

Egzama ve alerji için önemli adım

ile admin

Elbistan Devlet Hastanesi’nde alerji ile mücadele için iki ayrı test çalışması başlatıldı. Çalışmayla, alerji ve egzamaların tanısı ve tedavisinde bu testlerin faydalı olacağı belirtiliyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Cildiye Uzmanı Dr. Demet Ersivri, Cildiye Uzmanı Dr. Emine Çölgeçen, Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Sabriye Seda Genç, testlerin avantajlarına dikkat çekti.

Dr. Demet Ersivri, yaptığı açıklamada, alerji ve egzamaların tanısı ve tedavisinde testlerin faydalı olacağını belirtti. Ersivri, hastanede iki türlü alerji testi yaptıklarını söyledi. Deri yama testini, alerjik egzaması olan hastaları tespit ederken kullandıklarını kaydeden Ersivri, inatçı el egzamalarında, tedavi verilmiş fakat iyileşmemiş kaşıntı şikâyeti olan hastalara uyguladıklarını dile getirdi. Bayanlarda temizlik maddeleri ile temas sonrası oluşan el egzamalarında, erkeklerde ise inşaat malzemeleri ile temas edenlerde, tarım ve çiftçilik ile uğraşanlarda, kuaförlerde ve temizlik personelinde el egzamalarının sıklıkla görüldüğünü anımsatan Ersivri, hastanın sırtına alerjen emdirilmiş test kâğıtları yapıştırdıklarını, 48 saat sonra kâğıtları çıkartıp testi okuduklarını anlattı.

Hastanın 72 saat sonra tekrar gelmesini istediklerini aktaran Ersivri, tespit edilen maddeler ile temas etmemesini söyleyerek, sonuçları ona göre ortaya koyduklarını dile getirdi.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sabriye Seda Genç ise kendi bölümünde uygulanan çalışmaları aktardı. Genç, “Hastanemizde yapılan diğer alerji testimiz hem cildiye hem göğüs hastalıkları polikliniğinde uygulanıyor. Solunum yolu ve besin alerjilerini tespit etmeye çalışıyoruz. Bu testler alerjik rino konjonktivite, bronşsal astım, atopik dermatit, kronik ürtiker, inatçı kaşıntı ile besin alerjilerinin tanısında kullanılır. Deri testi 2 yaşından büyük çocuk ve yetişkinlere uygulanabilir ön kola 8 alerjen içeren panel ile testi yapıyoruz. 15 dakika bekledikten sonra değerlendiriyoruz. Testteki maddelere karşı alerji gelişip gelişmediğine bakıyoruz. Yapılan bu deri testleri öykü ve fizik muayene ile beraber değerlendirilirse hastaya daha çok faydalı olur.” diye konuştu.