Eczane teknikerliği çok fazla tercih edilmiyor

Eczane teknikerliği çok fazla tercih edilmiyor

20 Şubat 2017 0 Yazar: admin

Marmara Eczane Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Erkan Ersan, ülke genelinde 8 üniversitede eczane hizmetleri teknikerliği yüksek okulu olmasına rağmen, öğrencilerin bu bölümü çok fazla tercih etmediğini bildirdi.

Ersan, Sakarya Eczaneleri Teknisyenleri Derneğinde yapılan toplantının ardından, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde dernek olarak çok sayda üyelerinin olduğunu belirtti.

Ersan, “Türkiye’de 8 üniversitede eczacılık fakültesinde eczane hizmetleri teknikerliği yüksek okulu var. İş istihdamı etmek için personel ihtiyaç var ancak çalışma saatleri ve gelir düzeyi nedeniyle bu bölüm tercih edilmiyor.” diye konuştu.

Türkiye’de yaklaşık 25 bin eczanenin bulunduğa işaret eden Ersan, şunları kaydetti:

“Türkiye’de 78 bin çalışan teknisyen sayımız var, ancak üye sayımız ise 20 bin civarında. Diğer sivil toplum örgütlerinde olduğu gibi teknisyenler olarak çalışan arkadaşlarımızın mutlaka bulundukları bölgelerdeki derneklere üyeliklerini yaptırsın. 2011 yılında çıkan yasada eczanelerde çalışan teknisyen, tekniker ve destek personellerinin sertifikasız çalışması yasaklanmıştır. 79 milyona hizmet veriyoruz, elit bir yerde çalışıyoruz ama çalışanlarımızın gelir düzeyleri çok düşük ve çalışma saatleri çok fazla. Bu konudaki mağduriyetlerimizin giderilmesi için ilgili bakanlıklarımız ile konfederasyonumuzun çalıştıklarını biliyoruz. Tüm teknisyen ve tekniker arkadaşlarımızın bu isteklerinin yerine gelmesini bekliyoruz.”