9 Ocak 2015

Düzenli bakım ağız kokusu sorununu çözebilir

ile admin

Günlük beslenme alışkanlıklarında önemli değişiklikler yaşanan Ramazan’da öğün sayısı ikiye düşüyor ve öğün arası süre yaklaşık 16 saati buluyor. Bu durum hem genel sağlık, hem de ağız ve diş sağlığı üzerinde önemli etkiler yaratıyor.

Diş Hekimi Murat Tokgöz, Ramazan ayını ağız-diş sağlığı açısından zararsız bir şekilde geçirebilmek için öncelikle kişilerin doktorlarıyla görüşüp oruç tutmalarının tıbbi açıdan uygun olup olmadığını danışmaları gerektiğini, ilaç kullananların doktorlarının ilaç saatlerini iftar ve sahura göre ayarlama yaptıktan sonra kullanılabileceğini bildirdi. Bunun dışında Ramazan boyunca işlenmiş gıdalardan, şekerli ve yağlı, aşırı baharatlı yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini vurgulayan Tokgöz, bu gıdaların terleme ve nefes yoluyla dışarı atıldıklarından terin ve nefesin kötü kokmasına neden olduklarını belirtti. “Çay, kahve, kola gibi çok fazla kafein içeren içecekler az tüketilmelidir. Bu içecekler diüretik özellikleri nedeniyle idrar yoluyla vücuttan su kaybını arttırır ve ağızda kuruluk yapar” diyen Tokgöz alınabilecek önlemleri şöyle sıraladı:
“Oruç mide asit seviyelerini arttırarak midede yanma, ağırlık hissi ve ağızda kötü ekşi tad ve kokuya yol açabilir. Bunu önlemek için sahurda liften zengin sebze, meyve, fasulye, nohut gibi yiyecekler yenebilir.

Oruç tutanlarda ağız kuruluğu, ağızda kötü tat ve nefesin kötü kokması görülme olasılığı artmaktadır. Sebebi ağız kuruluğu, iyi temizlenmeyen diş yüzeyi ve aralarında biriken bakteriler ile mide ve boğazdan gelen bakterilerdir. Sahur ve iftar sonrası titizlikle yapılan diş fırçalama ve diş ipi kullanımı hem diş çürükleri ve dişeti iltihaplarını hem de ağız kokusunu önleyecektir.

Normal tükürük salgısının içeriğindeki maddeler sayesinde dişleri ve ağız dokularını koruyucu etkisi vardır. Tükürük salgısı azaldığı veya tamamen kaybolduğunda diş çürüğü, ağız enfeksiyonları ve ağız kokusu görülme riski artar. Dolayısıyla iftar ve sahurda bol miktarda su içilmesi ve kafeinli içeceklerden kaçınılması faydalıdır.
Kek, bisküvi, çikolata, çok fazla yağ, şeker ve beyaz un içeren tatlı ve gıdalardan kaçınmalıdır. Çünkü bu tür gıdalar çürük yapıcı bakterilerin çoğalmasını ve dişlerde çürük oluşturmasını kolaylaştırırlar.

Ağız kokusunun kaynağı büyük ölçüde ağız içi ve dilin arka kısmındaki bakterilerdir. Dolayısıyla her diş fırçalamadan sonra dilin sırt ve arka kısımlarını ve yanakların içyüzlerini özel dil temizleyici aparey veya fırçalarla iyice temizlemek faydalıdır.
Ağızda mevcut diş çürükleri ve diş taşları ile, bozulmuş veya kırılmış veya eskimiş dolgu ve köprüler de ağız kokusuna ve ağrıya neden olurlar. Bu sebeple Ramazan öncesi diş hekimine giderek bu tedavilerin yaptırılması oruçluyken ağız kokusu ve ağrı gibi istenmeyen durumları önleyecektir.”