Dünyanın en sağlıklı kalpleri Bolivya’da

Dünyanın en sağlıklı kalpleri Bolivya’da

10 Nisan 2017 0 Yazar: admin

Bilim adamları, dünyanın en sağlıklı kalplerine, Bolivya’nın Amazon ormanlarında yaşayan avcılık ve balıkçılıkla uğraşan Tsimane yerlilerinin sahip olduğunu açıkladı.

Lancet dergisinin internet sayfasında yayımlanan ve Amerikan Kardiyoloji Kolejinde bir toplantıda sunulan çalışmada, incelenen toplumlar arasında damar tıkanıklığının en az Tsimane halkında görüldüğü belirtildi.

Araştırmaya katılan, ABD’nin Missouri eyaletinde Kansas kentindeki St. Luke’s Sağlık Sisteminden kardiyolog Dr. Randall Thompson ve arkadaşları, yıllarca Tsimane halkının sağlık durumlarını izledi.

Çalışmaya katılan 705 Tsimane yerlisinin kalbini bilgisayarlı tomografiyle inceleyen doktorlar, Tsimanelerin kilolarını, kalp hızı, kan basıncı, kolesterol ve kan şekerini ölçtü.

Tsimaneli katılımcıların sağlık sonuçlarını 6 bin 800 Amerikalının örnekleriyle karşılaştıran araştırmacılar, Amerikalıların Tsimane halkından beş kat daha fazla kalp rahatsızlığı geçirme riski olduğunu ifade etti.

Çalışma, 10 Tsimane yerlisinden 9’unda kalp hastalığı riski olmadığını ortaya koydu.

Thompson, kalp hastalıklarından korunmada yaşam tarzının büyük olasılıkla genetikten daha büyük rol oynadığını vurgulayarak, Tsimane halkının işlenmiş gıdalar tüketmeye ve motorlu kano kullanmaya başlamasıyla, kolesterol seviyelerinin hafiften artış gösterdiğini sözlerine ekledi.

Her gün yaklaşık 4 ila 7 saat hareket halinde olan ve günde ortalama 17 bin adım atan Tsimane yerlilerinin, yağ ve şeker kullanımının az olduğuna dikkat çeken araştırmacılar, bu kişilerin sigara içmediğinin de altını çizdi.

Bolivya’da Amazon yağmur ormanlarındaki Maniqui Nehri civarında yaşayan yaklaşık 16 bin Tsimane yerlisi var.