10 Aralık 2014

Dost başa düşman ayağa

ile admin

Bu basit kuralları ihmal edenler ise yaz boyunca ayaklarını saklamak zorunda kalabilir. Çok zahmete gerek yok; biraz zaman ve özenle etkileyici ayaklara sahip olabilirsiniz. Uzman (kiropodist) Özgül İşgör’e kulak vermeniz yeterli…

Ayak sağlığı güçlü ve sağlıklı tırnaklar olmadan olmuyor. Bunun sırrı nedir?

Tırnaklar, bakımlı bir ayağın en önemli öğesi. Demir, kalsiyum, B vitamini ve potasyum açısından zengin olan besinler, vücudunuzun geri kalanında olduğu gibi, tırnaklarınız için de faydalıdır. Tırnaklarınız zayıf, kırılgansa ve katlara ayrılıyorsa, yeterince su içmiyor olabilirsiniz. Mutlaka yeterli su tüketin. Her parmağınıza, kökünden ucuna doğru masaj uygulayın. Ve mucize kuruyemiş: Badem. Günde altı adet badem yediğiniz takdirde tırnaklarınızdaki değişimi fark edeceksiniz. Çünkü bademde, tırnakların ihtiyaç duyduğu yağ asitleri vardır.

Evde pedikür yapmanın püf noktaları ne?

Evde ayak bakımı yapmak için öncelikle düzgün aletlere ihtiyaç var. Ayak cildini törpülemek için iki farklı kalınlığı olan bir fotfil (ayak törpüsü), tırnak etlerini geriye itmek için kullanılacak bir spatula, tırnakları kesmek için kullanılacak kaliteli bir makas ve törpü başlıca ihtiyaç duyulacak aletler. Evde ayak bakımı yaparken aşırıya kaçılmamalı, nazik ve yuvarlak hareketlerle cilt kalınlıkları törpülenmeli. Cilt törpüleme işlemi sırasında fazla bastırmak koruyucu cilt tabakasına zarar vermekle sonuçlanabilir. Eğer evde kendi bakımımızla başa çıkamadığımız cilt kalınlığı problemleri varsa, ayak bakım uzmanına başvurarak işin püf noktalarını öğrenebilirsiniz. Bu arada tırnakları düz kesmeye özen göstermek de önemli. Böylece tırnak batması veya halk arasında ‘şeytan tırnağı’ diye adlandırılan oluşumları önlemiş olursunuz. Önemli olan, tırnağa, doğal yapısı dışında bir şekil vermeye çalışmamak.

Yorgun ayaklar nasıl canlandırılır?