10 Aralık 2014

Doktorlar özele geçti, bir doktora 200 çocuk hasta düşüyor

ile admin

Özel hastanelere geçen doktorlardan boşalan kadrolara ise bir türlü atama yapılamadı.

Başhekim Dr. Orhan Fesçekoğlu, hekim sıkıntısı nedeniyle hastanede yığılma olduğunu, doktor başına düşen hasta sayısının 2,5 kat arttığı kaydetti. Fesçekoğlu, “Bir doktorun günde en fazla 80 hastaya bakması gerekiyor. Hastalarımız çocuk olduğundan muayenesi, teşhis ve tedavileri biraz daha uzun sürebiliyor. Ancak, şimdilerde bir doktora ortalama 200’e yakın hasta düşüyor. Dinleyecek, tahlilleri yapacak teşhis koyacak. Bunun ötesi sıkıntısı olur.” şeklinde konuştu.

250 YATAKLI HASTANE 1,5 YILDA BİTECEK

Sağlık Bakanlığı tarafından 250 yataklı yeni hastanenin yapımının devam ettiğini ifade eden Dr. Fesçekoğlu, Afyonkarahisarlılar hak ettiği sağlık hizmetine yakın bir zamanda kavuşacaklarını anlattı. Son derece modern ve teknolojik araç ve gereçlerle donatılacak hastanede hekim ve sağlık personelinin daha mutlu çalışacağını ifade eden Fesçekoğlu, şunları söyledi: “Şu andaki hastanemiz 40 yıllıktır. Bakanlığın istediği kriterleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Ancak yeni hastanemizde röntgen laboratuvar çocuk cerrahi, beyin doktoru hizmet verecek. Tek kişilik yataklar, özel odalar olacak.”

Yapımı devam eden doğum ve çocuk hastanesi inşaatının 1,5 yıl içinde tamamlanmasıyla Afyon’un sağlık konusunda bölgeye hizmet verir duruma geleceği belirttildi.