Doktordan korktukları için ilaç yazdıramıyorlar

Doktordan korktukları için ilaç yazdıramıyorlar

12 Aralık 2014 0 Yazar: admin

Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde mahalle sakinleri, sağlık ocağında görevli doktorun sürekli kendilerini azarlandığını ve ilaç yazılmadığını iddia ederek şikayetçi oldu. Sakarya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aydın Erdoğan, konuyla ilgili soruşturma başlattıklarını belirtti.   İddialara göre, Adapazarı ilçesinde Çökekler Mahallesi’nde M.İ. (55) isimli kadın, çenesindeki kist nedeniyle ameliyat oldu. Doktoru ise M.İ’ye kullanması için çeşitli ilaçlar verdi. M.İ’nin kızı E.P., Çökekler Sağlık Ocağına giderek, doktor T.S.’den ilaçları yazmasını istedi. Ancak doktor T.S., doktorun verdiği ilaçlar yerine başka ilaçlar yazdı. E.P’nin “Neden doktorumuzun verdiği ilaçları yazmadınız?” demesi üzerine ise bayan doktor E.P’ye bağırarak hakaret etti. E.P., sağlık ocağındaki doktorun yazdığı ilaçları aldıklarını ve annesi M.İ’nin bunları kullandığını ancak annesinin ameliyat yerinin bir türlü kapanmadığını söyleyerek, “Daha sonra kontrole gittiğimizde doktorumuz, neden başka ilaç kullandığımızı sordu. Durumu anlattık. Doktorumuz, bu ilaçların rahatsızlığı tedavi etmeyeceğini ve kendisinin verdiği ilaçları kullanmamız gerektiğini söyledi. Fakat Sağlık Ocağındaki kadın doktor ısrarla istediğimiz ilaçları yazmadı” diye konuştu. 

E.P, doktor T.S.’nin “Hangi ilacı yazacağım benim bileceğim bir iş. Ne istersem onu yazarım” dediğini iddia etti. Ayrıca Çökekler’de oturan birçok vatandaşın da aynı durumla karşılaştığı öğrenildi. Kadın doktorun, başka hastalara da istenen ilaçları yazmayarak azarladığı belirtilirken, “Bu ilaçlardan bıktım artık. Ben ne istersem onu yazarım” dediği ileri sürüldü. Mahalle sakinleri, T.S.’nin yaptıklarından dolayı sağlık ocağına gitmekten korktuklarını belirterek yetkililerden yardım istediler. 

Öte yandan doktor T.S.’nin daha önce Hızırtepe Sağlık Ocağı’nda görev yaparken de hastalara aynı şekilde davrandığı için şikayet edildiği ve buradan Çökekler Sağlık Ocağına gönderildiği belirtildi. 

Sakarya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aydın Erdoğan ise konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, “Şikayetler ihbar kabul edilmiş olup Müdürlüğümüzce konuyla ilgili inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.