10 Aralık 2014

Dizdeki Kireçlenmeler İhmale Gelmez

ile admin

Diz kireçlenmelerinde hastalar başlangıçta ağrıdan yakınır, özellikle merdiven inip çıkarken ve oturup kalkarken ağrılar olur. Tedbir alınmazsa kireçlenme hızla ilerler, hasta günlük aktivitelerini yapamaz hale gelir. Başlangıçta hastalık basit tedavilerle kontrol altına alınabilecekken, ileri evrelerde ameliyat kaçınılmaz olabilir.

Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Murat Bozkurt, başlangıçta ağrı, merdiven inip çıkma ve oturup kalkmada ağrılarla başlayan dizdeki kireçlenmelerin tedavisinde geç kalınmaması uyarısında bulundu.

Diz kireçlenmelerinde, kıkırdak yapısı bozulan eklemin işlevinde olumsuz değişiklikler meydana geldiğini kaydeden Bozkurt, ”Dizde öncelikle kıkırdak yapıda değişiklikler başlar, menisküsler yırtılır ve zamanla eklem yüzeyinde geri dönüşümü zor değişiklikler olur” diye konuştu.

Hastaların başlangıçta ağrıdan yakındığını, özellikle merdiven inip çıkarken ve oturup kalkarken ağrılar hissedildiğini ifade eden Bozkurt, ilerleyen dönemlerde ise diz hareketlerinde takılma hissi ve kısıtlılıklar başladığını bildirdi.

Bozkurt, ”Tedbir alınmazsa, kireçlenme hızla ilerler, hasta günlük aktivitelerini yapamaz hale gelir. Başlangıç evresinde hastalık basit tedavilerle kontrol altına alınabilecekken, ileri evrelerde ameliyat kaçınılmaz olur” şeklinde konuştu.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Rahatsızlığın başlangıç aşamasında kilo verme ve egzersiz, kıkırdağa zarar vermeyen uygun ağrı kesiciler, kıkırdak türevlerinin ilaç şeklinde verilmesi, eklem sıvılarının enjeksiyonu, bazı durumlarda soğuk, bazı durumlarda ise kaplıca ve sıcak tedavi önerildiğini belirten Bozkurt, ileri olgularda ise ”artroskopik yöntem” denilen, kapalı yöntemle tedavi ve kemik düzeltme ameliyatları yapıldığını söyledi.

Bozkurt, ”Kireçlenmelerin çok ileri olgularında ise diz proteziyle tedavi başarılı sonuçlar veriyor” dedi.