22 Ocak 2016

Diyetisyenlerden bayram uyarısı

ile admin

Birbirinden lezzetli tatlıların hazırlandığı ve ikramların yapıldığı Ramazan Bayramı’nı ‘en az hasarla’ atlatmanın tüyolarını veren Diyetisyen Nesibe Büşra Diler, “Ramazan boyunca iftar, sahur ve gece atıştırmalıkları şeklinde iki-üç öğünle beslendik. Şimdi az az ve sık sık yiyerek metabolizmanızı yeniden altı öğüne adapte etmeliyiz. Bu durumda bayramı yemek festivali olarak düşünmek yerine, yavaş geçişlerle adaptasyon diyeti olarak değerlendirilmeli. Ramazan boyunca en fazla özlenen öğünün kahvaltı olduğuna göre, çoğu aile için de herkesin bir araya geldiği bayram kahvaltısı özel bir öğündür. Kahvaltı için doğru seçimler yapmak adaptasyon sürecindeki metabolizma için de çok önemlidir. Sofranızda peynir çeşitleri, bol salatalık, domates gibi söğüş sebzeler, süt, kahvaltılık gevrek, haşlanmış yumurta, ve tam tahıllı ekmek bulunsun” ifadelerini kullandı.

“TATLI TÜKETİMİNE DİKKAT EDİN”

Ramazan Bayramı’nda ev ziyaretlerinde şerbetli tatlı tüketiminin toplumumuz için vazgeçilmez olduğuna dikkati çeken Diyetisyen Diler, “Ziyaretlerde özellikle tatlı ve şekerleme, draje ve çikolata tüketimine dikkat edilmeli, bu tür gıdalar hacmi küçük fakat enerjisi yüksek gıdalardır. Özellikle bayramda bu tür gıdalarla öğün geçiştirmek yapılacak en büyük hatalardan biridir. Kan şekerinin hızlı yükselip takiben hızlı düşmesine ve bir diğer öğün gereğinden fazla besin alımına sebep olur. Bu bayram, misafirlerinize meyve salataları, dondurmalı meyve tatlıları sütlü tatlılar ikram ederek onlara büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Şerbetli tatlılardan olabildiğince kaçınmalısınız” diye konuştu.

“YÜRÜYÜŞ VE SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN”

Bayram boyunca her gün en az 10 bardak su içilmesini de öneren Diler, metabolizmanın devamı, sağlığı ve arınması için bunun çok önemli olduğunu vurguladı. Bayram döneminde herkesin kendisini kontrol altında tutması gerektiğinin de altını çizen Diyetisyen Nesibe Büşra Diler, uyarılarına şöyle devam etti:

“Bayramda, kendimizi besin tüketiminin kısıtlandığı bir dönemden çıkmış gibi hissetsek de kontrolsüz besin tüketimini engellemeli, masaya oturup bir anda fazla yemek yeme alışkanlığından vazgeçmeliyiz. Bayram ziyaretlerinde yakın mesafeler için araç kullanmak yerine yürüyüşü artırmalı, birkaç kat çıkmak için asansör yerine merdiveni tercih etmeliyiz. Unutmamalıyız ki bugün yediğimiz-içtiğimiz her şey sağlıklı geleceğe yaptığımız yatırımdır. Sağlıklı, huzurlu ve birlikteliklerin şeker tadında olduğu bayram olsun.”