Diyetisyenden sıra dışı öneri: “Kaloriferlerinizi çok açmayın kilo verin”

Diyetisyenden sıra dışı öneri: “Kaloriferlerinizi çok açmayın kilo verin”

8 Aralık 2016 0 Yazar: admin

İzmir Medical Park Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, sıra dışı bir öneride bulundu. Baysal, kış aylarında kaloriferlerin 20 derece sıcaklığa indirilerek evde kilo verilebileceğini ifade ederek, insanlarda beyaz ve kahverengi yağ hücrelerinin bulunduğunu belirtti. Kahverengi hücrelerin kalori yakarak vücudu ısıttığını anlatan Baysal, “Beyaz yağ hücreleri ise sadece depolama ile görevli. Soğuk ülkelerde yaşayan insanlarda kahverengi yağ hücrelerinin daha fazla olduğunu görüyoruz. Doğal bir şekilde kalori harcıyorlar, vücudu ısıtıyorlar. Oldukça fazla kalori yaktıkları için, kahverengi yağ oranı yüksek olan insanların metabolizma hızları da yüksek oluyor. Kilo vermeleri daha kolaylaşıyor” dedi.

“Evlerde ortalama 20 derece sıcaklık yeterlidir”

“Kaloriferleri sonuna kadar açmayın, vücudu fazla sıcağa alıştırmayın” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, “Böyle olursa yağ hücreleri de sıcağa alışıyor. Kışa adapte olmamız gerekli. Evdeki kalorifer ayarını ne hasta olacak kadar kısın, ne de şortla gezecek kadar yükseltin. Kış ayını, kış gibi yaşamalıyız. Evlerde ortalama 20 derece sıcaklık yeterlidir. Soğuktan iyi şekilde korunarak yapılan yürüyüşlerin yağ yakıcı ve beyaz yağ hücrelerini bej rengine dönüştürücü özelliği var” diye konuştu.

Ailelerin çocuklarını aşırı sıcaktan ve soğuktan korumaları gerektiğini belirten Fatma Baysal, şöyle devam etti:
“Aileler çocuklarını kış aylarında sıkı sıkı giydiriyorlar, kaloriferi sonuna kadar açarak sıcağa alıştırıyorlar. Çocuklardaki kahverengi yağ hücreleri zaten yüksek. Onları sıcağa maruz bırakarak bu hücreler etkisiz hale getiriliyor. Çocukları hasta olmayacak şekilde kışa alıştıralım. Bırakın sokakta, parkta oynasınlar, hasta olacak diye korkmayın. Kahverengi yağ hücreleri olabildiğince uzun süre onlarla kalsın. Soğuk ile temasın beyaz hücreleri kahverengi olmasa da bej renkli hücrelere dönüştürüyor. Bölgesel fazlalıkların olduğu bölgelere soğuk masaj uygulanmasının ve soğuk havada yapılacak kısa yürüyüşlerin bu hücreler üzerinde olumlu bir etki yaptığı keşfedildi. Ayrıca günde 2 bardak yeşil çay içmenin ve yine günde bir tatlı kaşığı zerdeçal yemenin vücutta yağ hücrelerini bej rengine çevirdiği görüldü.”