10 Aralık 2014

‘Diyabetlilere bıçak vurulmaz’ tezi tarih oldu!

ile admin

Çünkü artık Tip 2 Diyabet hastalığına çözüm olarak gösterilen Metabolik Cerrahi var Genel Cerrah Doç. Dr. Alper Çelik ve Japonya’dan İstanbul’a gelecek olan Dr. Kazunori Kasama, Türkiye’de ilk defa şeker hastalığını ameliyatla tedavi edecek. Tip 2 Diyabet hastalığına çözüm olarak gösterilen ameliyat, Türkiye için yeni bir tedavi yöntemi olma özelliğine sahip. Metabolik Cerrahi adı verilen ameliyat yöntemi ile diyabetin yanı sıra kilo fazlalığı, kolesterol ve tansiyon yüksekliğinden de tek bir ameliyat ile kurtulmak mümkün.

2007 yılından bu yana 88 hastayı Metabolik Cerrahi uygulamaları ile tedavi eden Doç. Dr. Alper Çelik, ameliyat ettiği hastalardan sadece bir hastanın günde tek doz insülin kullandığını diğer hastaların ise insülin tedavisine ihtiyaç duymadıklarını ve kan şekeri düzeylerinin de normal veya normale yakın seyrettiğini ifade etti. Tek bir ameliyat ile şeker hastalığı, tansiyon ve kolesterol yüksekliğinden kurtulmanın mümkün olduğunu ifade eden Çelik, bu ameliyatların 30 yılı aşkın uzun dönem sonuçlara dayanarak şekere bağlı organ hasarı ve diğer olumsuz gelişmelerin bu ameliyattan sonra görülmediğini belirtti. Doç. Dr. Alper Çelik soruları şu şekilde cevapladı:

Metabolik Cerrahi Nedir?

Metabolik Sendrom olarak adlandırılan ve kilo fazlalığı, diyabet, kolesterol ve tansiyon yüksekliği ile seyreden tabloya Metabolik Sendrom ismi verilmektedir. Metabolik Sendromun ameliyat yöntemleri kullanılarak tedavi edilmesine Metabolik Cerrahi adı verilmektedir.

Şeker hastalığı ameliyat ile tedavi edilebilir mi?

Önceki yıllarda “şeker hastalarına bıçak vurulmaz, çünkü yarası iyileşmez” şeklinde halk arasında yerleşmiş bir inanç söz konusu idi. Ancak, son yıllarda yapılan araştırmalar ve sonuçları Tip 2 (erişkin tipi) diyabet hastalığının ameliyat ile tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu ortaya koymuştur. Bu ameliyatlardan sonra hastaların %75 ila %98’inde insülin veya şeker hapı kullanılmasına gerek kalmaz. Kan şekeri düzeyleri ilaçsız olarak normal veya normale yakın seyreder.

Hangi ameliyatlar uygulanmaktadır?

Yapılan ameliyatlar temel olarak ince barsaklarda bir yer değiştirme işlemini içermektedir. Ancak bu yer değiştirme işlemi birbirinden farklı 10-12 teknik yöntem ile yapılmaktadır. Buna ilaveten hastaların hastalık seviyesi ve kandaki hormon seviyeleri ve bu hormonların aktivitelerine göre mide hacmi ve mide şekli ve karın içindeki organları saran yağlı dokular üzerinde de gerekli olan işlemler yapılmaktadır.

Ameliyat sonrası ömür boyu şeker hastalığından kurtulabilir miyim?

Metabolik Cerrahi ameliyatlarının şu an için 8 ila 35 yıllık sonuçları bilinmektedir. Ameliyata, hastanın kan değerlerine ve uygulanan yöntemin zamanlamasına göre hastaların yüzde 75 ila yüzde 98’inde 8 ila 30 yıl süre boyunca kan şekerini herhangi bir ilaç kullanmaksızın normal seviyelerde tutmak mümkündür.