Diş teli tedavisinde dikkat edilmesi gereken 11 nokta

Diş teli tedavisinde dikkat edilmesi gereken 11 nokta

2 Kasım 2016 0 Yazar: admin

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Dentakademi Ortodontist uzmanlarından Dr. Pınar Türkoğlu merak edilenleri anlattı:

“Diş teli tedavisi özellikle çapraşık ve kötü konumlanmış dişlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Çapraşık ve kötü konumlanmış dişler, ne kadar fırçalanırsa fırçalansın, tam olarak temizlenemez ve diş eti problemleri ortaya çıkar. Mutlaka diş aralarında gıda artığı kalır ve bu nedenle genellikle diş aralarında çürükler oluşur. Bu tür diş eti problemlerinde kemik kaybı ve dişlerin erken yaşta kaybedilme riski vardır.

Ağızdaki kapanış bozuklukları baş ve çene ağrısına neden olabilir!

Dişlerdeki kapanış bozuklukları, çene kaslarında daha fazla baskıya neden olarak Temporomandibular eklem problemlerine, baş ve çenede ağrıya neden olabilirler. Çapraşık dişler, estetik olarak istenmeyen bir görünüme sebep olduğu için hastalarda gülerken ağzın kapatılması çok karşılaşılan bir sonuçtur. Hastalarımız tüm bu problemlere çözüm olarak ortodontik tedavi için başvururlar.

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz, ağız ve diş muayenesi, çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir.”

Dentakademi Ortodonti Uzmanı Dr. Pınar Türkoğlu diş teli tedavisinde dikkat edilmesi gereken 11 noktayı ise şöyle özetledi:

Diş teli tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken 11 nokta

1-Ortodontik tedaviye başlamadan önce çürük dişlerin tedavi edilmesi ve diş etinin tam sağlıklı duruma getirilmesi gerekir.