Dikkat parfümünüz diyetinizi etkiliyor

Dikkat parfümünüz diyetinizi etkiliyor

14 Ocak 2015 0 Yazar: admin

Bugün Gazetesinden Serda Kıvılcımın Haberi; Kalori hesapları ne kadar protein ne kadar sebze tüketmek lazım, hangi öğüne hangi gıdayla başlayacağız gibi sorular gündemimizin ilk sıralarında. “Milyon dolarlık burunlar” olarak adlandırılan ve içlerinde Burberry,Versace, Cartier,Givenchy,Chopard gibi birçok ünlü marka için parfüm dizayn eden Seluz Kimya Parfümörlerinden Andreas Willhelm “Eğer hem rejim yapıp hem de portakal, bergamot gibi citrus ailesinden hammaddeler içeren bir parfüm kullanıyorsanız kilo vermeniz mümkün değil” dedi.

Diyet yaparken güzel lezzetlerden uzak durabilmek gerçekten zor. Bu zorluğu yenmek adına çoğu zaman desteğe ihtiyaç duyuyoruz. İşte size yan etkisi olmayan bir reçete. Andreas Willhelm “Farkında değiliz ama koku hayatımızın çok önemli bir parçası, kişiyi kokusuyla hatırlıyor, yağmur yağdığında toprağın kokusuyla huzur buluyor, bebekken annemizi kokusuyla hatırlıyoruz” diye konuştu.

İştahı tetikleyen kokular var

Willhelm şöyle devam etti: “Koku, diyet yaparken de çok önemli. Nasıl iştah açan, enerji veren renkler varsa, iştah merkezini sakinleştiren ya da hareketlendiren kokular da var. Eğer diyetteyseniz ve tarçın, vanilya ya da portakal, bergamot gibi citrus ailesinden olan hammaddelerin yoğunlukta olduğu bir parfüm kullanıyorsanız işiniz iki kat daha zor. Çünkü bu kokular iştah açar ve diyetinizi zorlaştırır. Rejimdeyken ağırlıklı olarak bu esansları içeren kokulardan uzak durulmalı. Yeşil elma, zerdeçal gibi hammaddeler ise iştah merkezini sakinleştirdiğinden, yemek yeme hissini azaltır, diyeti kolaylaştırır. Kilo almak ya da vermek isteyen herkesin kullandığı parfümü incelemesini tavsiye ederim.”