30 Haziran 2021

Devlet Tarafından Verilen Sigarayı Bırakma Hizmetleri

ile admin

Son yıllarda çok önemli hale gelen, sigarayı bırakma konusu devlet tarafında da oldukça çok desteklenmektedir. Sigarayı bırakmak isteyen kişiler, herhangi bir toplumsal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın, verilen ilaçları ücretsiz bir şekilde alabilmektedir. Gene devlet tarafından sunulan ücretsiz bir çok hizmet sigarayı bırakmak isteyen kişilere yardımcı olmaktadır.

Sigarayı Bırakmak İçin Nereden Yardım Alınabilir?

Sigarayı bırakıp daha sağlıklı bir hayat yaşamayı yeğleyen kişiler, ücretsiz hizmet veren Yeşilay Danışmanlık Merkezlerine başvurabilir yada 444 79 75 numaralı telefonumu arayarak destek alabilirler.

Bunun haricinde ALO 171 Sigara Bırakma haber alma Hattını arayarak sigarayı bırakma konusunda yardım alabilirsiniz.

Devlet tarafından Verilen Sigarayı Bırakma Hizmetleri

ALO 171 nedir?

ALO 171 Sigarayı bırakmak isteyen kişilere 7/24 destek veren ücretsiz bir hattır. 2010 yılından beri sigarayı bırakmak isteyen kişilere destek vermektedir. Bu hattı arayarak nikotin bağımlılığınızı ölçtürebilir, sigarayı bırakma planı oluşturabilir ve uzmanlar tarafınca düzenli olarak takip edilirsiniz.

Sigarayı Bırakma Poliklinikleri Nedir?

Sigarayı bırakma poliklinikleri, sigarayı bırakmak isteyen kişileri, hekim kontrolünde ve bilimsel yöntemlerle tedavi eden bir hizmettir. Bu hizmetten yararlanmak için; MHR sisteminden randevu almanız gerekmektedir.
Daha sonrasında randevu almış olduğunuz hastaneye giderek, doktorunuz ile ilk muayenenizi yapın.
Bu muayene doğrultusunda, doktorun İstediği tahlilleri yapmış olmanız yeterli olacaktır.
Daha sonra ise tahlil neticelerinize göre hekimin önerdiği tedavi yöntemlerine başlayarak sigarayı en kısa zamanda bırakacaksınız.

Sağlıklı Kalp İçin Bazı Sırlar

Kalp sağlığı kaynaklı ölümler hala dünya genelinde birinci sırada. Ailesinde önceden geçirilmiş kalp hastalıkları olanlar, kendisi bizzat kalp hastalığı yaşayanlar, yahut böyle bir problem yaşamak istemeyenler özellikle bu konuda daha dikkatli olmalıdır. Kalp sağlığı problemleri insanları korkuttuğu için kalbi korumak da insanlara zormuş gibi geliyor. Aslına bakarsak düşünülenin aksine kalp sağlığını korumak çok basit. Kalbi yeteri kadar çalıştırarak sağlığımızı eskisinden de iyi yapabiliriz.

Sağlıklı Bir Kalp İçin Doğru Beslenmek

İlk olarak beslenmek, sağlıklı bir kalp için çok önemlidir. Yiyeceğimiz fazla besinler bizde yağ yapımına ve kalbi daha çok zorlamaya yol açar. O yüzden ne noksan ne fazla, gerekli vitamin, protein alımını sağlamak bizim için altın kuraldır. Bunun için Akdeniz diyeti birebirdir. Öteki kısım ise hafifçe egzersiz. Ağır değil hafifçe egzersiz planlaması çok kompleks olup hekim eşliğinde planlanmalıdır. Genel anlamda hafif gidişat yürüyüşleri kalp hastaları ve kalp sağlığını korumak isteyenlere çoğunlukla önerilir.


Sağlıklı Bir Kalp İçin Egzersiz

Yeteri kadar kilo vermek, hem fiziksel hem kalp sağlığına fazlaca pozitif tesirleri olan bir diğer yöntemdir. Lüzumlu spor ve beslenmeyle daha rahat kilo verebilir ve kalbe olan faydasıyla da daha sağlıklı olabilirsiniz. Ve tabii ki sigarayı, alkolü bırakmak! Bağımlılık, bu yolda sizin en büyük düşmanınız olup, onları bırakarak daha rahat nefes almış olduğunuz, daha iyi, daha mutlu hissettiğiniz sağlığa kavuşmak daha kolay olacaktır. Bunun için de gerekli psikolojik destek, ilaç desteği veren bir çok klinik bulunmaktadır.

Doktorunuz bu anlamda sizi en iyi şekilde yönlendirecektir. Kalp sağlığı en çok dikkat edilmesi gerekilen şeylerden birisidir. Sıhhat bile olsanız bunları yapmak size birçok pozitif yönde dönüş sağlar.