10 Aralık 2014

Daha kaç doktorun ölmesini bekliyorsunuz?

ile admin

Hakkâri Yüksekova Devlet Hastanesinde görev yapan bir doktorun 50 kişi tarafından darp edilmesine tepki gösteren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “Sağlıkta şiddetin son kurbanı Hakkari’de bir doktor arkadaşımız olmuştur. 50 kişinin saldırısına uğrayan doktorumuzun hayati tehlikesi devam etmektedir. Kendilerine geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyoruz. Şifa bekleyen insanlara yardım eden çalışanlara şiddet uygulayanlar her şeyden önce tüm milletin sağlığının da bir numaralı düşmanlarıdır.” diye konuştu.

Yeterli tedbirlerin alınmaması nedeniyle sağlıkta şiddetin devam ettiğini kaydeden Kahveci “Sağlıkta şiddet ne yazık ki hız kesmeden devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ortalama her 1 saatte 1 sağlık çalışanı şiddete maruz kalıyor. Hakkari’de doktorumuz şiddet sonucu ölüm kalım mücadelesi veriyor. Şiddetin önüne geçmek için daha kaç doktorun kaç sağlık çalışanının ölmesi gerekiyor. Ne bekleniyor, Niçin önlem alınmıyor” dedi.

Artık laf yerine icraatın gerektiğini belirten Kahveci “Türkiye’de rekor kırılan alanlardan biriside sağlıkta şiddeti kınamadır. Herkes kınıyor. Sorumluluk sahipleri icraatları ile bu tür olayları önlemek yerine kınamayı tercih ediyor. Sonra da başka bir şiddet olayına kadar sağlıkta şiddet rafa kaldırılıyor. Artık kınama yerine somut çözümler geliştirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

“Bir an önce şiddetin en aza indirilmesi adına çalışmalar hayata geçmelidir” diyen Kahveci sözlerini şöyle sürdürdü: Bu konuda artık ciddi adımlar atılmalıdır. Güvenli çalışma ortamı sağlık çalışanlarının hakkıdır. Türk Sağlık-Sen olarak doktor arkadaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun diyor ve artık şiddet son bulsun diyoruz.