Çöpe giden sağlık

Çöpe giden sağlık

14 Ocak 2015 0 Yazar: admin

Hepimiz meyve-sebze tüketiminin sağlığımızı koruduğunu biliyoruz. Peki ya attığınız kısımları? Bazen, yiyeceklerin yemediğiniz kısımları en faydalı kısımlarıdır. İşte meyve kabuklarını ve posaları atmadan önce sizi bir kez daha düşündürecek şaşırtıcı eczane sağlık depoları… Prof. Dr. Mehmet Öz normalde yenmeyen gıdaların nasıl günlük beslenmenizin bir parçası haline getireceğinizi anlatıyor…

KALP SAĞLIĞI İÇİN KARPUZ KABUĞU:
Sulu karpuz kabukları, kan damarlarının genişlemesine yardımcı olarak kan dolaşımını destekleyen sitrülin amino asidi bakımından oldukça zengindir. Karpuz kabuğundan faydalanmanın en kolay yolu bütün bir parça karpuzu misket limonuyla birlikte blenderdan geçirip öyle için.

DİYABETİ ÖNLEMEK İÇİN KEREVİZ YAPRAĞI:
Kereviz iyi bir magnezyum kaynağıdır ama yaprakları, sapından daha çok magnezyum içerir. Daha fazla magnezyum alımının, tip 2 diyabet riskini yüzde 23’e kadar azalttığı kanıtlanmıştır. Kereviz yapraklarını kullanmak için maydanozla birlikte doğrayın ve salata sosunuza ekleyin.

FELCİ ÖNLEMEK İÇİN SOĞAN KABUĞU:
Soğan çok iyi bir antioksidan kaynağıdır ancak kabuğu, soğanın kendisinden daha fazla antioksidan içerir. Aynı zamanda yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı ve felce neden olan damar tıkanıklığını önleyen bir flovonol olan kuersetin bakımından da zengindir. Lezzet katmak için soğan kabuklarını çorbalarla birlikte kaynatın ve servis etmeden önce kabukları çıkarın.

Takvim