10 Aralık 2014

Çocukların 2 bardak süte ihtiyacı var

ile admin

Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kuru, 6 yaşındaki bir çocuğun gelişmesi ve sağlıklı olması için günlük en az 2 bardak süt içmesi gerektiğini söyledi.

Sütün, çocuk hastalıklarına karşı koruyucu olduğunu belirten Dr. Kuru, çocukların okula gitmeden önce kahvaltıda bir bardak süt içmelerinin kemik gelişimi için çok yararlı olduğunu kaydetti. Sütün, çocukların bedensel gelişimleri için protein, güçlü kemik ve dişler için kalsiyum ve enerji ihtiyacını karşıladığını belirten Kuru, süt içmenin çocukların sağlıklı dişlere, güçlü kemiklere sahip olmaları yanı sıra bağışıklık sistemlerini güçlü hale getirdiğini ifade etti.

Kuru, “Sütte, bağışıklık sisteminin gelişmesi için gereken vitaminler bol miktarda bulunuyor. Bir bardak süt, 6 yaşındaki bir çocuğun ihtiyaç duyduğu günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 52’sini, proteinin yüzde 35’ini, B12 vitaminin yüzde 95’ini karşılıyor. Süt, çocuğun enerji ihtiyacını ise yüzde 5-6 oranında gideriyor. İhtiyaç duyacağı besin öğelerini önemli miktarda içinde barındırıyor. İlkokul çağındaki bir çocuğun günde en az 500 gr, yani iki su bardağı süt tüketmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Manavgat Süt ve Süt Ürünleri Üretici Birliği (MASÜB) Başkanı Bilal Ay, Türkiye’de gelişme çağındaki çocuklar için süt tüketim oranının Avrupa Birliği (AB) ülkelerine göre çok düşük olduğunu söyledi. MASÜB Başkanı Ay, Türkiye’de gelişmekte olan çocukların günlük süt tüketimin bir bardağı bile bulmadığını söyledi. Avrupa ülkelerinde çocukların süt tüketim miktarının günlük ortalama bir litre olduğunu belirten Ay; ailelerin, çocukların gelişim çağında gazlı içecekler yerine süt içirmelerinin sağlıklıları açısından çok önemli olduğunu kaydetti.

Ay, “Maalesef ülkemizde, AB ülkelerine göre süt tüketimi çok düşük. Çocuklarımızı okula göndermeden önce en az bir bardak süt içirelim. Çocukların küçük yaşta süt içme alışkanlığı kazanmaları için anne ve babalarda çocuklarının yanında birlikte bir bardak süt içmeli” dedi.