22 Ocak 2016

Çocuklardaki baş ağrısını hafife almayın uyarısı!

ile admin

Uzmanlar uyarıyor. “Çocuklarda baş ağrısını ciddiye alın” diyen Uzmanlar,Çocuklarda baş ağrısının altında çok ciddi sağlık sorunları olabileceğini belirterek, “Aileler bunu ciddiye alıp, çocuklarını bir hekime mutlaka  götürsün. Hekim kontrolünden geçirsinler” dediler.

Çocuklardaki baş ağrısının çeşitli sebepleri bulunduğunu belirten Uzmanlar, boğaz enfeksiyonu, ağız çevresinin her türlü enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu, beyinle ilgili enfeksiyonlar, göz problemleri, diş enfeksiyonu, bazı sistemik enfeksiyonların çocuklarda baş ağrısı yapabileceğini söylediler.

Baş ağrısı olan bir çocuğun önemsenmesini ve mutlaka tedavisinin yapılması gerektiğini Uzmanlar, “Beyin kanaması, menenjit, orta kulak iltihabı, sinizüt ve stres gibi nedenler de baş ağrısı yapabilir. Hastalığa göre de tedavisi  de değişir. Boğaz enfeksiyonu tedavi edilmezse nefrit hastalığına neden olabilir.

Çok basit nedenler olabilir ama hayati yaşamı etkileyecek ciddi sağlık sorunudur. Çocuğun huzursuz olması, iştahının azalması, huy değişikliğinin olması hastalığı açısından son derece önemlidir.

 Eğer çocuk baş ağrısını şikayet ediyorsa, ebeveyni bunu ciddiye alıp bir hekime başvurmalıdır. Çocuklardaki baş ağrısı önemsenmeli ve ihmal edilmemelidir.”şeklinde anne ve babaları uyardılar.