9 Ocak 2015

Çocuklarda zatürreye dikkat!

ile admin

Prof. Dr. Baki, yaptığı açıklamada, alt solunum yolu hastalığı olan zatürrenin akciğer iltihabı anlamına geldiğini ve zatürre vakalarının çoğunun etkeninin enfeksiyonlar olduğunu belirtti.

Türkiye’nin, alt solunum yolu hastalıklarında ilk 5 yaş çocuk ölümlerinde birinci sırada yer aldığını ifade eden Baki, ”Türkiye’de çocukların ölümüne neden olan en önemli solunum yolu hastalıklarının başında zatürre gelmektedir” dedi.

Dünyada her yıl 12 milyona yakın çocuk öldüğünü ve bunların üçte birine yakınını, yani yüzde 28’ini zatürreden kaynaklı ölümlerin oluşturduğunu vurgulayan Baki, ”Ülkemizde 2 ay ile 5 yaş gurubundaki çocukların ise yüzde 30’una yakını bu hastalıktan hayatını kaybediyor. Her yıl ülkemizde 5 yaş altında 7 binden fazla çocuk zatürre nedeniyle hayatını kaybetmektedir” diye konuştu.

Prof. Dr. Baki, 5 yaş altı ölüm hızının İtalya’da binde 4, Yunanistan, Fransa ve Almanya’da binde 5, Türkiye’de ise binde 35 civarında olduğuna vurgulayarak, şöyle devam etti:

”Öksürük, ateş, göğüste hırıltı, nefes darlığı, göğüste ağrı ve solunum sayısının artması zatürre belirtisi olabilir. Eğer bir çocuğun ateşi varsa ilk iki ay içinde solunum sayısı dakikada 60’ın, 2 ve 12 ay arasında 50’nin, 1 ve 5 yaş arasında 40’ın üzerinde ise çocukta zatürre olma ihtimali çok yüksektir.”

”ZATÜRREYE KARŞI ÇOCUKLARINIZI AŞILATIN”
Prof. Dr. Ali Baki, çocukluk çağı için ciddi bir sağlık sorunu ve çocuk ölümlerinin önemli bir nedeni olan zatürreden korunma yollarına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bebekler ilk 6 ay içinde anne sütü ile beslenmeli. Daha sonraki devrelerde de yeterli ve dengeli beslenmeleri çok önemli. Çocuklara ellerin iyi bir şekilde yıkanması öğretilmeli ve erişkinler de bu konuda dikkatli olmalı. Çocuklarımızı grip gibi viral enfeksiyonlardan korumak da zatürreyi önleyebiliyor. Ayrıca, sigara dumanı ile çocuklarımızı temas ettirmemeliyiz. Bu son derece önemli.”

Zatürreden bir başka korunma yolunun ise aşılar olduğunu belirten Prof. Dr. Baki, şunları kaydetti:

”Sağlık Bakanlığı’mızın mevcut aşı takviminde yer alan pnömokok aşısının, hastalığın önlenmesindeki yeri ve önemi aileler tarafından tam öğrenilmeli. Çocuklarımızın aşılarının tam yaptırılması, zatürre hastalığının önlenmesinde en önemli koruyucudur. Tedaviye geç kalındığında ölümlere neden olabilen, ancak tedavisi mevcut olan bu hastalıkta aileler bilinçli olmalı. Çocuğun ateşi varsa, sık nefes alıp veriyorsa, göğüs kafesinde çekilmeler oluyor ve çocuk beslenemiyorsa, hiç vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalı.”