Cinsel sorunlar kalp hastalığı habercisi

Cinsel sorunlar kalp hastalığı habercisi

10 Aralık 2014 0 Yazar: admin

Prof. Dr. Bingür Sönmez’e göre; erkekler de tıpkı kadınlar gibi menopoza girebiliyor! Üstelik bu dönemde yaşadıkları cinsel sorunlar, kalp hastalıklarının ilk sinyalleri anlamına geliyor

Memorial Şişli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, “Erkeklerdeki cinsel güçsüzlüğün nedeni, erkeklik hormonu olan testosteron seviyesinin düşmesidir” diyerek, kalp sağlığı açısından alınması gereken önlemleri anlattı.

PENİS KALBİN UZANTISI
Kalp ve damar hastalıkları cinsel güçsüzlüğe neden olur mu?
Cinsel güçsüzlük sorunu ile üroloji uzmanına başvuran bir erkek, mutlaka bir kardiyoloji uzmanı tarafından da muayene edilmelidir. Sorunun nedeninin, bir kalp damar hastalığı olup olmadığı belirlenmelidir. Erkeklerdeki cinsel güçsüzlüğün nedeni; vücuttaki erkeklik hormonu olan testosteron seviyesinin düşmesidir. Testosteron düşüklüğü de, kalp ve damar hastalıkları riskini beraberinde getirir. Bu nedenle, cinsel yetersizlik sorunu olan hastalar bir kardiyoloji doktoruna da görünmelidir.

Vücut damarlarındaki sorun, kendini ereksiyon kaybı ile mi gösterir?
Peniste problem varsa, kalpte de sorun vardır. Kalpteki sorun da, penisteki problemin göstergesidir. Penis damarları incedir ve hastanın bir damar hastalığı sorunu varsa, öncelikle ereksiyon problemi yaşar. Bu durum, diyabetik hastalarda daha abartılı şekilde yaşanır. Kalp ve damar hastalığı sorunu olan erkekler, bunun devamında mutlaka bir cinsel yetersizlik sorunu yaşar. Penis, fizyolojik olarak kalbin uzantısıdır.

Testosteron seviyesinin düşmesinde kilo artışının etkisi oluyor mu?
Kadınlarda östrojen, erkeklerde ise testosteron hormonunun kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Testosteron seviyesi düşüşe geçen 50 yaş üstü erkekler, kardiyolojik yönden takibe alınmalıdır. Erkeklerin bel çevresi ölçümü sonuçları da, testosteron seviyesi bakımından önemlidir.