Cinsel sağlık diyeti

Cinsel sağlık diyeti

10 Aralık 2014 0 Yazar: admin

“Örneğin kilo fazlalığı, kadınlarda damar sağlığını ve hormonsal dengeyi olumsuz yönde etkileyerek cinsel uyarılma, orgazm ve cinsel tatmini ciddi şekilde azaltır. Kilo fazlalığı ve bel çevresi kalınlığı şeker hastalığı, kalp damar sorunları , inme-felç gibi cinsel sağlık için risk faktörü olan sağlık problemlerine de davetiye çıkarır.

Son yıllarda yapılan çalışmalar Akdeniz tipi bir beslenme planı uygulayan kadınlarda cinsel fonksiyonların iyileştiğini gösterdi. Kilo fazlalığı, kolesterol yüksekliği, kan basıncında yükselme yaşayan kadınlar 2 yıl sağlıklı bir beslenme uyguladıklarında hem kan şekeri, insülin değerleri, kolesterol ve tansiyon ölçümlerinde hem de cinsel fonksiyon göstergelerinde düzelme yaşıyor.

Akdeniz diyetinin tam tahıllı ürünlerden zengin, işlenmiş rafine şekerlerden fakir, trans ya da havyansal yağlardan uzak, bol sebze-meyve, sağlıklı proteinler ve zeytinyağı gibi iyi yağları ihtiva eden bir beslenme tarzı olduğunu hatırlatalım. Sağlıklı bir diyetin yanında, fiziksel olarak aktif kalmanız da çok önemli. Sigara-alkol tüketimi, uyku sorunları gibi diğer risk faktörlerinizi de gözden geçirmelisiniz. “