11 Ekim 2018

Cinsel İlişki ( Seks ) için Hazır mıyım ?

ile admin

Henüz evvel cinsel temasta bulunmamanız ve bakire olmanız size “Seks Yapmalı mıyım?” sualini sormanıza yol açabilir ve bu sual tamamı ile tabii bir sorudur. Cinsel temasta bulunmanız için belirlenmiş bir kaide yoktur, fakat hüküm vermenize yardımcı olması için düşünebileceğiniz kimi şeyler bulunmaktadır.

Seks için ne vakit hazır olduğumu nasıl bileceğim?

Ne vakit seks yapacağına hüküm vermek defa şahsi bir şeydir. Ortak bir hüküm verebilmeniz için sizinle ve beraber olduğunuz şahıs için doğru hissetmesi lazım olur. Bu cinsel rıza olarak tanımlanır. Seks yapar iken her vakit bu rızanın geçerli olduğunu unutmamalısınız. Daha evvel seks inşa etmeyi kabul etmiş olsanız dahi, evvelki bir eşiniz ya da şimdiki eşinizle – kendiliğinden yeniden inşa etmek dilediğiniz manasına gelmez. Eşinizin sebep hissettiğine ilgi edin ve onlara ne düşündüğünüzü bildirin. Rıza herhangi bir cinsel etkinlik için geçerlidir, yalnızca cinsel temas değildir.
Herhangi bir şeklinde içten olmaya hüküm verirseniz, herhangi bir noktada durmanız veyahut istemiyorsanız yine yapmamak tamamı ile ehemmiyetlidir.

Seks inşa etmek için hatalı nedenler neler?

Eşinizi hoşnut etmek için bu senin hükmün mı yok ise başka biri sebebinden seks mi düşünüyorsun?Bu tümcelerin rastgele biri tanıdık gelirse, ilgiyle düşünün – size baskı uyguluyor olabilirler:
“Beni seviyorsan yapardın!”
“Herkes yapıyor!”
“İlişkimizi güçlendirecek”
“Bir ara inşa etmek zorundasın – sebep şimdi benimle değil?”
“Nazik olacağım ve harbiden mükemmel olacak!”
Olgunlaşmamış görünmek istemezsin. Eğer sevgilin ile çok bir yaş farkı varsa bu senin cinsel temasa girmen gerektirdiğini göstermemektedir. Sevgilimiz sizden henüz ihtiyar ise gerçekte, siz hazır imkan kadar beklemek için kafi olgunluk sahibi olması lazım olur. Seks yapmaya başlamak için belirli bir yaş ya da sahne yoktur ve genç yaşta bekaretinizi kaybetmek sizi kesinlikle olgunlaştırmaz.
Sen ‘yapmalısın’
Arkadaşlarınızın hepsi seks yapıyor gibi gözüküyor ve defa çok şey biliyor – Bu tümcelerin rastgele birini tanıyor musunuz?
“Sen hiç yapmadın demek istiyorsun ?!”
“Ben 16 yaşındayken kaybettim …”
“Evet, seks birçok sefer yaşadım”
“Bakiresin, anlayamazsın”
Arkadaşlarınız harbiden de olmasından henüz deneyimli bir ses çıkarmak istedikleri için bunları dile getiriyor olabilir. Cesur olun ve beklemekten neşeli olduğunuzu söyleyin. İnancına karşı gidiyorsun Hepimizin seks için değişik tavırları var. Bazı kişiler cinsel temas yalnızca evlilik içerisinde, başkaları seks ve sevgiyi değişik şeyler olarak görmelidir. Seks görüşleri inancınıza ya da inancınıza bağlı olabilir ve inandıklarınızı ve eşinizin anladığı şeyleri açıkça belli ettiğiniz müddetçe bu doğru gerçekleşir. Aileniz ya da arkadaşlarınızdan değişik bir cinsiyet tutumunuz olabilir. Sonuçta, cinsel temas hükmü siz ve eşiniz arasında bir uyuşma olması gereklidir ve başka kişiler kararınızı etkileyebilir, fakat sizin için hüküm vermezler.

Nasıl hazırlanıp korunabilirim?

Hazır olduğunuzu biliyorsanız, ilk defa (ve artık her zaman) güvende olmasından güvenilir olun. Bu kendinizi ve istenmeyen gebeliğe karşı ve cinsel yollar ile bulaşan hastalıklara karşı daha çok ehemmiyetlidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, her vakit prezervatifler kullanmaktır. Eğer seks yapmaya hazırsanız o vakit bu hususta evvel konuşmalısınız. Cinsel temas sırasında sıcaklıkta prezervatiflerin konuşulması zor olabilir, bu nedenden dolayı korunmayı eskiden tartışarak utandırmayı kolaylaştırın ve kimin prezervatifi getireceğine hüküm verin. Mevcut başka doğum muayene yöntemleri ile ilgili emare alabilmek da mükemmel bir fikirdir. Sadece sizi istenmeyen gebeliklere karşı koruyacaklarını unutmamalısınız, kondom kullanmak HIV dahil olmak suretiyle cinsel yollar ile bulaşan hastalıklardan korunmanız için hala ehemmiyetlidir. Hiç kimse seksin sebep meydana çıkacağını ön görü edemez ve ruh durumu, atmosfer ve zamanlama gibi çoğu etmen, ne kadar deneyimli olursanız olun, onu etkileyebilir. Bununla beraber, eşinizle ne kadar çıplak kalırsanız, kendinizi ferah hissedeceksiniz demektir. İlk sefer biraz acayip hissetmek tabii, fakat seks ile ilgili defa şey bilenden defa birbirimize iltimat etmek henüz ehemmiyetlidir. Siz ve eşiniz birbirinize rahatlıkla beraber çalışabildiğiniz müddetçe,harika şeklinde gitmezse endişelenme.