10 Aralık 2014

Cildinizdeki değişimle başa çıkın

ile admin

En sorunsuz olduğunu düşünülen cilt tipleri bile bazen ciddi problemler yaratabiliyor. Dönemsel olarak huyunu değiştiren cildinizin bu haline alışmak sizi derinden sarsıyor olsa da bununla başa çıkmanın yollarını öğrenmelisiniz…

Bir gün uyanıp her sabah yaptığınız gibi aynaya baktığınızda cildinizin isyanıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu belki bir sivilce, belki bölgesel kızarıklık ya da bir kırışıklık olarak baş gösterir ve siz de bu cildin artık daha önce tanıdığınız sakin cildiniz olmadığını anlarsınız. Çoğumuzun hayatının fazlasıyla stresli olduğunu düşünürsek; bir gecede cildinizin size karşı savaş açması an meselesi. Hatta günümüzde cilt, dış faktörlerin de tehdidi altında. Sıkça değiştirilen ürünler, havasız ofis, aşırı sıcak ev ortamı ve stres cilde fazlasıyla zarar veriyor. En yaygın dört cilt problemiyle nasıl baş edebileceğinizi Cosmopolitan dergisinden Ezgi Tanlak yazdı.

SOLGUN CİLT
BELİRTİLER:
Cilt donuk, renksiz ve ışığını kaybetmiş.
YANLIŞ GİDEN NE?
20’li yaşlardan sonra hücrenin kendini yenilemesi yavaşlar ve yaklaşık altı hafta sürer. Yaşam tarzının olumsuzluğu nedeniyle de cildiniz soluklaşabilir. Bu negatif durumun en önemli sebebi ise nemsizlik, kötü beslenme ve cildi temizlememektir.
NE YAPMALI?
Haftada bir ya da iki kere düzenli olarak hafif bir peeling kullanın. Sağlıklı hücre döngüsünü içerden desteklemek için antioksidan takviyesine de ihtiyacınız olacak. Cilt uzmanları kereviz ve maydanozun suyunu; Elma, havuç ya da pancar kökü ile karıştırıp içmenizi öneriyor.

AGRESİF CİLT
BELİRTİLER:

Sivilce, akne, siyah ve beyaz nokta ya da hepsi birden.
YANLIŞ GİDEN NE?
Sivilceler, adrenal bezlerin (Böbrek üstü bezleri) aşırı derecede androjen salgılamasından kaynaklanır. Gözenekleri tıkayan bu salgı sivilcelerin oluşumuna zemin hazırlar.

NE YAPMALI?
Tam tahıllı yiyecekler, meyve, sebze, düşük proteinli et ve balık tüketmek kızarıklıkları ve sivilceleri azaltıyor. Bu sebeple önce beslenme düzeninizi oluşturmanızda yarar var. Özellikle işlenmiş yemekler ve abur cubur gibi düzensiz beslenme alışkanlıklarının yerine, daha basit, tahıllı yiyecekler tüketmek en doğrusu. Cilt bakımı için de temizliğin çok önemli olduğunu unutmamalısınız.